А ви теж помітили, що протягом останніх років Джилліан Андерсон почала все частіше з’являтися на екранах? Зараз ми знаємо її як маму Отіса у «Статевому вихованні» та Маргарет Тетчер у «Короні». Але що було раніше? До 53-го дня народження акторки згадуємо її найвизначніші та найцікавіші ролі.
Не всі про це знають, але Джилліан Андерсон обожнює творчість японського режисера та аніматора Хаяо Міядзакі. Тому озвучити англійською одну з головних персонажок його мультфільму «Принцеса Мононоке» було для акторки дуже важливо.
За сюжетом стрічки, на селище народу еміші нападає Наго — гігантський вепр, одержимий ненавистю, що перетворила його на демона. Щоб врятувати поселення, син вождя на ім’я Асітака вбиває звіра, але той ранить його руку. І, згідно з традиціями племені, тепер він у вигнанні має знайти шлях до зцілення або загинути.
Подорожуючи світом, Асітака стає свідком і учасником протистояння людей Залізного Міста на чолі з пані Ебосі та звірів Стародавнього Лісу, яких очолюють боги Моро (її й озвучує Андерсон) та Оккотононусі. На боці лісу також бореться й названа дочка Моро — дівчина Сан. Тепер перед головним героєм постає складний вибір: до кого пристати? Чи, може, йому вдасться розв’язати цей конфлікт без кровопролиття?
Якщо ви коли-небудь дивилися АSMR-відео з акторкою та полюбили її голос в інших кінопроєктах, то радимо переглянути цей мультфільм саме з англійським озвучуванням. Вам сподобається!
Коли акторці було 24 роки, вона отримала запрошення на проби на роль агентки ФБР Дани Скаллі в серіалі «Цілком таємно». Тоді Андерсон хотіла грати не в телевізійних шоу, а в серйозніших проєктах. Проте цього разу вона погодилася. Джилліан сподобався сценарій, оскільки «вперше за довгий час у ньому була сильна, незалежна, розумна жінка в головній ролі».
Події в шоу розгортаються навколо спеціальних агентів ФБР — Дани Скаллі та Фокса Малдера (Девід Духовни), які працюють у спеціальному відділі з грифом «X». Там зібрано справи, що стосуються паранормальних і загадкових явищ. Малдер вірить в існування прибульців і надприродного, а Скаллі спочатку скептично ставиться до теорій Малдера та намагається пояснити всі їхні справи з погляду офіційної науки.
Автор серіалу Кріс Картер від самого початку бачив Джилліан в образі Скаллі, проте на телеканалі Fox шукали сексуальнішу акторку з більш серйозною кар’єрою на телебаченні. Картер довго наполягав на своєму, і Андерсон таки отримала цю роль. Він не прогадав: серіал став дуже успішним. Перші п’ять сезонів зняли у Ванкувері, ще чотири — у Лос-Анджелесі. Окрім цього, є два повнометражні фільми за його мотивами, випущені 1998 і 2008 року.
Саме роль Скаллі принесла Андерсон світову популярність і безліч нагород: «Еммі», «Золотий глобус» та дві премії Гільдії кіноакторів США в номінації «Найкраща жіноча роль в драматичному серіалі».
Адаптація однойменного твору письменника Чарльза Дікенса розповідає про трьох маленьких сиріт — Естер, Річарда й Аду. Дітей відправляють жити в Холодний дім, де їх доброзичливо приймає заможний опікун Джон Джарндіс. Але все не так радісно, як здається на перший погляд: людей, які живуть у цьому будинку, переслідує лише невезіння.
У проєкті телеканалу BBC Джилліан Андерсон зіграла прекрасну та холодну леді Дедлок — сусідку Джона Джарндіса. Ця роль чудово вдалася акторці, і 2006 року вона отримала номінацію на премії BAFTA та «Еммі».
Цікаво, що «Холодний дім» був одним із перших британських драматичних серіалів, знятих у форматі високої чіткості, де грим і декорації деталізували значно більше, ніж до того.
Ще один супервідомий кінопроєкт у кар’єрі акторки — серіал «Ганнібал», де головного героя грає улюбленець багатьох Мадс Міккельсен. Пам’ятаєте фразу «кожен професійний психотерапевт повинен мати психотерапевта»? Вона чудово пояснює, чим у серіалі займатиметься героїня Андерсон — працюватиме психотерапевткою Ганнібала Лектера. Спочатку це була епізодична роль, але під кінець шоу акторка з’являється буквально в кожній серії.
Шоу розповідає про Вілла Грема — одного з найкращих аналітиків ФБР. Унікальне мислення дозволяє йому розуміти психологію людей (і психопатів теж), оскільки чоловік усвідомлює, які інстинкти змушують їх вчиняти так чи інакше. Але коли маніяк-убивця, що його намагається вистежити Вілл, виявляється аж надто розумним, працівник ФБР звертається за допомогою до відомого психіатра — Ганнібала Лектера.
Разом вони починають полювання на підступного вбивцю, після чого Лектер стає регулярним консультантом Вілла, а також допомагає йому впоратися з психологічною травмою.
У «Статевому вихованні» Андерсон виконала одну зі своїх найхаризматичніших ролей (принаймні на нашу думку) — сексологині, психотерапевтки та мами головного героя Отіса. Акторка настільки добре відчула серйозну й водночас трохи розгублену Джин Мілберн, що тепер у багатьох вона асоціюється саме з цією героїнею.
За сюжетом, після розлучення з чоловіком Джин намагається підтримати свого сина Отіса та бути з ним «на одній хвилі». Проте всі її старання регулярно перетворюються на чудові приклади гіпертрофованої турботи (як у підручнику з психології) та спроби перевірити на хлопцеві всілякі «психологічні штучки».
Два сезони серіалу вже можна переглянути на платформі Netflix, а третій вийде зовсім незабаром. У продовженні акторка знову дивуватиме глядачів своїми життєвими ситуаціями та намагатиметься підтримувати хороші стосунки з сином.
Серіал розповідає про правління Єлизавети II в різні періоди її життя. Королеву Британії зіграли три акторки: Клер Фой, Олівія Колман та Імелда Стонтон. У четвертому сезоні проєкту роль принцеси Діани виконала Емма Коррін, а ось у прем’єр-міністерку Маргарет Тетчер перевтілилася Джилліан Андерсон.
Цікаво, що саме четвертий сезон на Rotten Tomatoes має рейтинг 96% на основі 108 рецензій. Критики заявили, що готові вибачити авторам проєкту будь-які історичні неточності. Знаєте, чому? Усе це завдяки дивовижній акторській грі — особливо Джилліан Андерсон, яка втілила образ Залізної леді, і юної Емми Коррін.
І вибачати шоуранерів дійсно було за що: після виходу продовження на Netflix розгорівся справжній конфлікт: міністр культури Великої Британії Олівер Дауд надіслав стримінговому сервісу офіційний лист та попросив його працівників нагадати своїм глядачам, що деякі події в серіалі (особливо ті, що стосуються принца Чарльза та принцеси Діани) — вигадка. Netflix не піддався на провокацію та вирішив нічого не змінювати. Але у влади буде ще багато приводів «докопатися» до авторів проєкту — серіал продовжили ще аж на два сезони!
А цей проєкт цікавий тим, що від самого початку його сприйняли дуже неоднозначно. Серіал заснований на однойменному творі Тоні Макнамари, написаному 2008 року для вистави в Sydney Theatre Company. Найбільше обурень шоу викликало в росіян, оскільки частково розповідало історію Російської імперії. Але важливо пам’ятати, що це не серйозні факти: кожну серію тут супроводжує жартівливий епіграф «an occasionally true story» («частково правдива історія» — Yabl).
У центрі сюжету серіалу опиняється юна Софія-Августа-Фредеріка Ангальт-Цербст-Дорнбурзька, яка вступає у шлюб із російським імператором Петром III. Однак вона швидко перестає зважати на нього та стає всім відомою Катериною II. То кого ж тут втілила Джилліан Андерсон? Звісно ж, матір головної героїні (Ель Феннінг).
Як ми вже зрозуміли, Андерсон чудово вдається грати не лише в серйозних історичних проєктах, а й у комедіях, де інколи не розумієш: плакати чи сміятися? І серіал «Велика» — лише чергове підтвердження цієї думки.