Ми вже писали про шибайголів серед рокзірок і класичних композиторів. Але, окрім збігів у незвичайному стилі життя, Yabl виявив схожість багатьох музичних хітів сучасних музикантів із класичними творами. Тож украли чи надихнулися? Спробуємо розібратися.
Немає людини, яка не пригадає хоча б одну мелодію Йоганна Себастьяна Баха. Його роботи надихали майже кожного композитора Європейської традиції, від Моцарта до Шенберґа. Він узагальнив досягнення музичного мистецтва перехідного періоду від бароко до класицизму, а в майстерності поліфонії та контрапункту виділявся серед тогочасних музикантів.
Але не тільки класики відкрили для себе красу музики Баха. Більшість виконавців 1960-х і 70-х років після «рок-н-рольного вибуху» знову повернулася до досвіду великого композитора. Зокрема, Пол Маккартні надихнувся сюїтою для лютні «Бурре Мі Мінор» і написав легендарну «Blackbird’s Song». Ця композиція потрапила до репертуару ще кількох колективів. Прог-рокгурт Jethro Tull створив джазове аранжування твору. А Tenacious D двічі цитував її у своїх піснях «Rock Your Socks» та «Classico».
Експерименти з музикою Баха в 1960-х і 70-х набували великої популярності серед рокспільноти. Молоді рокери розкуповували платівки з симфонічними концертами, щоб переопрацьовувати їх і шукати нове звучання. Британці Procol Harum завдяки Баховій «Сюїті 3 для Оркестру» (більш відомій як «Повітря») записали свій хіт «A Whiter Shade of Pale».
А от вступ до пісні The Doors «Light My Fire», за словами Рея Манзарека, був придуманий завдяки «Інвенціям» Баха, які клавішник любив слухати, навчаючись грі на фортепіано в юності.
Буремні 1960-ті роки дали вихід класиці в оновлений світ рокмузики та повернули її до життя. Не тільки твори Баха почали детальніше досліджувати та запозичувати в новому жанрі. Бельгійський гурт Wallace Collection використав цитату з музичного супроводу балету «Лебедине Озеро» Петра Чайковського. Частина приспіву композиції «Daydream» (саундтрек до фільму «Пан Ніхто» 2009 року) одразу ж нагадує танець Одетти.
Та не лише рок зацікавився класикою. Відійшовши від джазу, блюзу та інших афроамериканських жанрів, молоді артисти почали інтегрувати її в різні види легкої музики. Наприклад, клавішник Волтер Мерфі зробив кілька обробок класичних творів, зокрема Бетховена та Римського-Корсакова, у стилі диско.
Як виявилося, класика, на яку можна покласти слова, набуває нових барв і сенсів. Твір Фридерика Шопена «Прелюдія До-мінор 20, Опус 28», а точніше його мелодія, став основою попшлягера «Could It Be Magic» (1975) у виконанні Баррі Манілов.
Ви, певно, запитаєте: «А як щодо авторського права? Невже отак просто можна взяти й «запозичити» шматок класичного твору?»
Наразі авторське право дозволяє використовувати музику класиків, якщо минуло 70 років від смерті автора — тоді твори стають суспільним надбанням. А в 1970-х у США композицією можна було вільно послуговуватися за 56 років. Молодий автор пісень Ерік Кармен знехтував цим правилом, надихнувшись музикою Сергія Рахманінова. Так народився хіт «All By Myself». На той час збігло лише 32 роки від смерті композитора, але Кармен через суд все-таки владнав справу та отримав дозвіл (він був змушений виплачувати роялті родичам Рахманінова та вписати його ім’я у список авторів пісні).
Тенденція «класичного натхнення» ширилася й далі, а кількість «запозичень» зростала. Навіть під час «синтезаторного буму» в музиці 1980-х поп та рокартисти не забували про витоки. Гурт Queen наочно продемонстрував, що класика залишатиметься актуальною завжди. І зараз це твердження стосується не дуетної пісні Фредді Мерк’юрі з Монсеррат Кабальє, а хіта «It’s A Hard Life» (1984). Британський колектив взяв за основу відому тенорову арію «Смійся паяце» (італ. Vesti la giubba) з опери «Паяци», написаної Руджеро Леонкавалло 1892 року.
А от Стінг вирішив за допомогою композиції «Поручик Кіже» Сергія Прокоф’єва заспівати про проблеми Холодної війни в пісні «Russians».
Отже, секрет успіху деяких хітових пісень 1960-х, 70-х та 80-х ми для вас розкрили. А як же сьогодення? Невже після 80-х музика почала псуватися, а натхнення класикою вичерпало себе?
Насправді ми просто не знаємо всіх класиків та їхніх творів. Навіть найобізнаніший музикознавець не одразу вам скаже, яку мелодію було запозичено в сучасній пісні. Адже зараз автори здатні переробляти їх ритмічно або змінювати гармонію твору.
Одна з цікавих переробок — пісня гурту The White Stripes «Seven Nation Army». На перший погляд проста й унікальна мелодія Джека Вайта — була запозичена. Річ у тім, що в студентські роки Джек вивчав класику та творчість австрійського композитора Антона Брукнера. І саме перша частина «5 Симфонії Сі-бемоль мажор» стала основою легендарного гітарного рифа.
Сучасний рокколектив Muse ніколи не приховував, що надихається класикою. Метью Белламі в інтерв’ю називав своїми кумирами Каміля Сен-Санса, Фридерика Шопена та ще низку композиторів. Більшість пісень із альбомів Muse — це вдалі переробки, які зажили новим життям. Наприклад, пісня «United States of Eurasia», а точніше її частина — «Collateral Damage» — обробка п’єси Фридерика Шопена «Ноктюрн Мі-бемоль мажор, Oпус 9 No.2».
Попвиконавці не відстають від рокмузикантів ні на крок. 2016 року світ почув пісню Роббі Вільямса «Party Like A Russian», де співак зробив семпл із композиції Сергія Прокоф’єва «Танок лицарів» із балету «Ромео та Джульєтта».
Не менш яскравим прикладом наостанок буде сингл гурту Maroon 5 «Memories». Пісня вийшла 2019 року, а уважні музиканти впізнали в ній мелодію та гармонію знаменитого «Канона Ре мажор» Йоганна Пахельбеля.
В Україні такі «запозичення» поки що не набули широкої популярності. Наразі артисти більше занурені в народну музику й роблять вдалі обробки старих пісень. Проте з того, що ви могли почути по радіо, одразу ріже вухо композиція «Тримай» NK. Пильний слухач впізнає в її програші «Каприз 24» Нікколо Паганіні.
Сподіваємося, не одна Настя Каменських невдовзі робитиме подібні відкриття, а українські музиканти почнуть більше експериментувати не тільки з народною музикою, а й із класикою.
Отже, ми переконалися, що класична музика продовжує жити не лише в партитурах, у залах опер і філармоній. Вона змінює форму та знову оселяється в сучасності. А які ви знаєте хіти, засновані на класиці?