Четверта кінофаза Marvel починає набирати оберти. Спочатку нас до неї підводили серіальними прем’єрами “ВандаВіжн”, “Сокіл та Зимній солдат” і “Локі”, потім вийшла довгоочікувана, але насправді нікому сильно не потрібна “Чорна вдова”, яка розповідала історію, що відбулася до фінальних “Месників”, але з натяками на майбутнє франшизи, проте зараз студія презентує нам цілком нового для кіновсесвіту героя Шан-Чі у стрічці “Шан-Чі та легенда десяти кілець”. Що з цього вийшло? Давайте дізнаватись. А, між іншим, стрічка вже у кіно!
Сюжет відсилає нас до східної культури Китаю. Великий завойовник Веньву має 10 кілець - таємничий артефакт з безмежними можливостями, завдяки якому він підкорює царства людей. З цими кільцями Веньву створює тіньову організацію вбивць, що контролює хід історії. Одного разу він намагається захопити сховане в лісах селище, але йому дає відпір жінка, в яку він в результаті після сутички врешті-решт закохається. Вона змінює його життя, він знімає свої кільця і вирішує створити з нею родину. У них народжується донька та син Шан-Чі. Проте минуле наздоганяє чоловіка, і його жінку вбивають. Веньву повертається до своїх минулих справ і намагається виховати з сина справжнього вбивцю. Проте, коли Шан-Чі виповнюється 14 років, він тікає від батька до США і починає нове життя. Та, як ми знаємо із голлівудських блокбастерів, минуле завжди наздоганяє тебе, наскільки б далеко ти від нього не втік.
Мені однозначно подобається, що Кевін Файги не боїться видозмінювати свої фільми та експериментувати з точки зору стилю та своїх головних героїв. Ми звикли бачити в цьому кіновсесвіті конкретних героїв, і більшість глядачів хоче спостерігати за продовженням їхніх ліній, але Marvel беруть і дають нам абсолютного нового персонажа та кіно, яке більше нагадує казкове фентезі, ніж супергеройський бойовик. Так, в глобальному плані - це все ще підлітковий кіноатракціон з віковим рейтингом PG13, з купою екшну, пасхалками до минулих фільмів франшизи та іншою атрибутикою цього безкінечного кіновсесвіту.
Проте, безліч деталей говорять нам про те, що четверта фаза буде дуже сильно відрізнятися від того, що ми спостерігали протягом більше, ніж 10 років. Якщо раніше концепція Marvel будувалася більше на технологіях, космічних пригодах та науково-фантастичних теоріях, то зараз весь акцент буде робитися на магію та фентезійну складову: це можна зрозуміти із серіалу “ВандаВіжн”, із того, що події нової “Людини-павука” розпочнуться через невдале закляття Стівена Стренджа, із трейлерів “Вічних”, які реально більше нагадують фентезі, ніж супергеройський блокбастер та власне за фільмом “Шан-Чі”.
Одразу попереджу, що історія трохи сумбурна та незбалансована. Усе розвивається занадто стрімко, що ти не встигаєш зрозуміти: спочатку розповідають історію про невдаху-паркувальника в Сан-Франциско, що відвідує з друзями бар та ховається від свого минулого, а ближче до фіналу він вже літає на величезному драконі і вбиває чудовиськ. З одного боку - це дуже прикольно, що сюжет вміщує в собі стільки подій, і початок має сильний контраст з фіналом, а з іншого - переходи між подіями занадто неорганічні, щоб ти стовідсотково прийняв правила гри, запропоновані фільмом. У цьому сенсі “Шан-Чі” був би більш розкритим, якби з нього зробили серіал, але кіно вийшло занадто видовищним, аби не показати його на великому екрані.
Тим не менш, ця проблема - маленька умовність, яку ти усвідомлюєш ближче до середини фільму, та втім, продовжуєш насолоджуватися новим розділом улюбленої франшизи. Так, мені все ще хочеться, щоб цей східний світ нам краще розкрили і показали, оскільки поза кадром залишилось багато цікавого і потрібного для глибини кіновсесвіту. Та все одно у фільм в цілому та у всіх героїв окремо неможливо не закохатися. У “Шан-Чі” дуже сильні драматургічні та психологічні конфлікти між головним героєм та його батьком, який постійно вибирає між добром та злом. Стрічка через просту казкову історію доволі добре говорить про складність стосунків між батьком та сином, змушуючи рефлексувати відносно власного досвіду.
Фільму також вдається донести філософські розмірковування стосовно темної та світлої сутності всередині кожного з нас. І якщо раніше казки любили говорити про те, що потрібно відмовитись від всього темного, то “Шан-Чі” акцентує на тому, що добро та зло однаково важливі, і необхідно всередині себе поєднувати обидві ці сутності. Взагалі, фільми Marvel час від часу простою мовою доносять досить важливі думки. Я досі не можу забути діалог з “Тору 3” між Тором та Суртуром:
-Ти робиш велику помилку, Тор Одінсон!
- Все моє життя складається з великих помилок, але все якось непогано виходить.
Саме завдяки таким речам всесвіт Marvel сприймається чимось більшим за корпоративний конвеєр, який лише заробляє гроші. На відміну від умовних “Трансформерів” та “Форсажів” у Marvel є душевна та ідейна складова, що не залишають тебе порожнім після перегляду і змушують час від часу повертатись до тих чи інших фільмів за певними життєвими підказками.
Якщо проводити якісь асоціації, то “Шан-Чі” більше всього нагадує “Чорну Пантеру”, яка також демонструвала нам культуру, окрему від американської. І хоч “Чорна Пантера” з цієї задачею впоралася краще за “Шан-Чі”, але в обох фільмах відчувається неймовірно потужна видозмінена шекспірівська драматургія з гамлетівськими мотивами, що змушує однаково переживати як за протагоніста, так і за антагоніста.
Не в останню чергу фільм подобається саме через екшн. Якщо у фінальному акті герої б’ються з гігантськими Кайдзю, то до цього все будується навколо рукопашного бою. І хореографія бійок просто неперевершена. Все це нагадує старі стрічки за участі Джекі Чана та Брюса Лі з сумішшю “Дому літаючих кинджалів”, але при цьому з величезним діснеєвським бюджетом і крутими спецефектами. Окремого респекту заслуговує сцена в автобусі, яка за своєю винахідливістю і видовищністю може стати в один ряд з “Рейдом”.
Фанати кіновсесвіту також мають оцінити велику кількість пасхалок до інших фільмів серії, безліч цікавих камео та дві круті сцени після титрів. У цьому сенсі “Шан-Чі” теж нікого не залишить без сюрпризів. Деякі з них вам вже заспойлерили у трейлерах, а інші - приємно здивують.
Підбиваючи підсумки, можна сказати, що новий фільм Marvel має свої вади, але водночас - це один з кращих оріджинал сольників за всю франшизу. Кіно розважає, надихає і тобі просто дуже добре після перегляду. А ще стрічка задає новий вектор відомій франшизі і викликає велике бажання дізнатися, а що ж буде далі.