18 вересня колишня будівля бювету перетворилася на артпростір «Джерело», розташований у дворі «Київпроєкту», на вулиці Богдана Хмельницького, 16.
На цей простір звернули увагу митці Аліна Клейтман, Дана Косміна та Нікіта Кадан, тепер об'єднані у кураторську групу «Сира нора». Це один із небагатьох прикладів нетипової архітектури 1990-х років. Його унікальність полягає також у тому, що це, за словами кураторів, «сліпа пляма на урбаністичній сітці міста»: до будівлі не підведено ні електрику, ні воду, а сама вона не має адреси. За ініціативи архітекторів і митців тут запустили процедуру повернення «Джерела» місту, розробили проєкт артпростору та виграли фінансування на ремонт від Українського культурного фонду.
Перша тестова виставка – «Поступова втрата зору» Миколи Рідного – відбулася у жовтні 2020-го. Тепер же, після офіційного відкриття, до початку листопада тут триватимуть чотири художні виставки, об’єднані темою взаємодії людини й міста – «Тіло в місті»:
Протягом першої виставки можна подивитися дві відеороботи, які видно прямо через вітрини простору, який працюватиме цілодобово.
«Безпрецедентний формат виставкового майданчика, так само як і теми, до яких апелюватиме кожна з виставок (Екологія візуального, Насилля, Праця та Гендер) є своєрідним запрошенням до дискусії про мистецтво у публічному просторі, статус радянської архітектури, в якій досі не вбачають архітектурної спадщини, існування людини в мегаполісі, де вона вимушена стикатися з проблемами, до яких звертається проєкт», – каже команда проєкту.
(1: Вигляд будівлі бювету до реконструкції. 2: Візуалізація артпростору. 3: Микола Рідний та команда проєкту під час монтажу першої виставки. Фото: https://www.facebook.com/Dzherelo.Pavillion/)