За оцінками ВООЗ, понад 23% дорослих й близько 80% підлітків страждають від нестачі фізичної активності. Сидячий спосіб життя негативно позначається на здоров'ї та досить часто призводить до серйозних проблем. Щоб уникнути таких сумних наслідків, ВООЗ радить дорослим людям приділяти фізичним навантаженням середньої інтенсивності як мінімум 2,5 години на тиждень. В ідеалі треба поєднувати аеробні та силові вправи.
На жаль, не всі можуть собі дозволити придбати абонемент до спортзалу й виконувати рекомендації експертів. Можна було б, звичайно, займатися на громадських спортмайданчиках, але чомусь в Україні їх катастрофічно не вистачає.
У листопаді 2006 року в Постанові Кабміну України гостро підняли питання оздоровлення населення. Як було зазначено у документі, у країні склалася критична ситуація — лише 13% людей займаються спортом. Серед причин такої низької активності — незадовільний стан матеріально-технічної бази. Понад 80% спортивних майданчиків не відповідали сучасним вимогам, а кількість спортивних залів була у 2–3 рази меншою, ніж у більш розвинених державах. У той час на сферу спорту виділялося лише 0,5% держбюджету.
Понад 10 років знадобилося на те, щоб трохи поліпшити ситуацію. Прибудинкові майданчики оновили, а у великих містах почали з'являтися нові, більш сучасні громадські комплекси — з різними тренажерами, турніками й спеціальним покриттям. Їх було небагато, але все ж краще, ніж нічого.
У 2019-му з’явилися нові дані щодо активності українців. Тепер приблизно 14,7% населення займалася спортом, а за рівнем здоров’я українці перебували на 93 місці зі 169 країн світу. В документі знову йшлося про те, що ситуація критична, люди ведуть малорухливий спосіб життя і не хочуть це міняти. Аналіз причин виникнення проблеми починався з пункту про недосконалу популяризацію фізичної культури та спорту. І тільки потім було зазначено, що інфраструктура досі не розвинена, а матеріально-технічна база все ще не відповідає потребам людей. Тобто, в містах не вистачає якісно обладнаних спортивних майданчиків. У селах їх взагалі немає, а про інклюзивні спортивні локації до того часу ніхто особливо й не замислювався. Знову постала проблема недостатнього фінансування.
В принципі видно, що за останні роки в Україні щось почало змінюватися. У великих містах активніше, в малих повільніше. Майданчики, як мінімум, відреставрували. Однак головна проблема залишилася невирішеною — відкритих спортивних локацій для дорослих занадто мало, й практично всі вони розташовані у центральній частині міста, куди незручно діставатися щодня, тим паче літнім людям.
Шість років тому в Мельбурні проводили дослідження — створили досить великий спортивний майданчик для літніх людей та запропонували їм регулярно його відвідувати. Результати були приголомшливими. По-перше, за 18 тижнів учасники експерименту змогли істотно зміцнити опорно-руховий апарат, зокрема м'язи ніг. По-друге, залученість літніх людей склала 80%. Багато хто щиро радів спільній фізичній активності на якісно обладнаному майданчику.
За підсумком цього дослідження можна зробити кілька висновків:
регулярна фізична активність на свіжому повітрі дозволяє досить швидко покращити показники здоров'я у будь-якому віці;
громадські спортмайданчики сприяють соціалізації старшого покоління, залучають людей похилого віку до суспільного життя;
й головне: якісно обладнаний спортмайданчик — це найкраща мотивація для підвищення фізичної активності населення.
Спортивні майданчики для дорослих вже давно стали нормою у більш розвинених країнах. У Китаї практично у кожному парку є локація для фізичної активності з різноманітними тренажерами для літніх людей. До речі, це одна з перших країн, де стали практикувати спільні тренування у громадських місцях.
В Англії показовий майданчик для дорослих розташований у лондонському Гайд-парку. Він був відкритий ще у 2009-му й спочатку налічував всього шість тренажерів. Обладнання спеціально підібрали для збільшення сили й гнучкості м'язів, розвитку координації та спритності. Причому на кожному з тренажерів була детальна інструкція по використанню. Відмінною особливістю майданчика також стала його доступність — локацію розташували неподалік від зупинок громадського транспорту.
Ще один яскравий приклад турботи про здоров'я літніх людей показали в іспанській провінції Малага. Тут було побудовано понад 400 відкритих спортмайданчиків. Щотижня їх відвідують понад 50 тисяч осіб. Професор фізичного виховання в Університеті Малаги Рафаель Меріно-Марбан вважає, що це число можна істотно збільшити, якщо розташувати майданчики в більш закритих гаях, щоб люди не соромилися тренуватися в усіх на очах.
У будь-якому випадку все більше досліджень доводять, що дорослим й особливо літнім людям життєво необхідні регулярні фізичні вправи, соціальні зв'язки й можливість частіше бувати на свіжому повітрі. Громадські спортивні майданчики дозволяють вирішити всі ці завдання. Більш того, будівництво таких локацій допомагає істотно знизити витрати на охорону здоров'я.
Складно розв'язати проблему низької активності населення без дієвої реформи всієї галузі фізичної культури та спорту. Проте українські виробники ігрових та спортивних майданчиків прагнуть зробити свій внесок в оздоровлення суспільства. Зокрема, компанія Hip Park створює унікальні майданчики, дизайн яких мотивує на активність.
Ця ідея вже давно використовується на Заході. Адже згідно з дослідженнями, креативні майданчики здатні залучити дітей до гри, а у дорослих викликати бажання займатися спортом.
Hip Park робить майданчики, спираючись на свій багаторічний досвід й новітні світові тенденції. Кожна локація розробляється командою досвідчених спеціалістів різноманітних галузей з урахуванням потреб конкретних користувачів. Якщо це майданчики для дітей, то проєктувальники приділяють особливу увагу зниженню ризику травм й заохоченню до спонтанної гри. Спортивне обладнання для дорослих робиться максимально комфортним, ергономічним, безпечним й ефективним для розвитку м'язової сили, координації, загальної гнучкості та витривалості.
Окрім того, для Hip Park важливо, щоб майданчики мали сучасний естетичний дизайн. Щоб і дитячі, і спортивні локації не вибивалися з навколишнього середовища, а гармонійно його доповнювали. Компанія використовує при будівництві екологічно чисті матеріали, тому майданчики прекрасно виглядають як в парках, так і посеред сучасного житлового комплексу.
Продумані локації Hip Park перетворюють тренування в захопливу розвагу. Саме такий підхід дозволяє без зайвих зусиль прищепити корисну звичку регулярно займатися спортом на свіжому повітрі.
Адже, по суті, і дітям, і дорослим подобається проводити час разом, заводити нових знайомих й розвиватися. Потрібно просто забезпечити для цього відповідні умови.