У Харкові увічнили щура. Дитячий театр очолив «сексист». Діван підкорила Венецію. Данилову захотілося латинки. Morgenshtern'а заборонили за аморальність. У Канаді спалили книги з індіанцями. Сєдокова допоможе вибрати пеніс. Поплавський навчить Тік-Току. Гапріндашвілі образилася на Netflix. Держкіно забанило українських військових. Фальшивий Пелевін роздав автографи. Данський художник назвав крадіжку інсталяцією.
Культурна осінь розпочалася зі щура. Першого вересня на території Національного фармацевтичного університету в Харкові відкрили скульптуру під назвою «Феномен наук про здоров'я». Пам'ятник, на якому зображений щур із пігулкою, символізує вдячність людства лабораторним тваринам. Його висота з мармуровим постаментом складає 3,5 метри, фігура гризуна виготовлена з бронзи. За хвіст щура напевно триматимуться студенти перед іспитом, щоби він був успішним.
У Театрі юного глядача на Липках сталася революція. Віктор Гирич, який очолював ТЮГ упродовж тридцяти років, програв конкурс на посаду художнього керівника театру Славі Жилі. Проти режисера, який минулого року став фігурантом скандалу (Жила опублікував розцінки для дівчат за роздягання та імітацію сексу в онлайн-виставі), виступила група акторів театру, але його призначення все одно відбулося. В інтерв'ю Жила стверджує, що він ніякий не сексист і майбутнє дитячого театру в надійних руках.
Головну нагороду Венеційського кінофестивалю отримала «Подія» француженки Одрі Діван. Цікаво, що «Золотого лева» 2021 року здобув фільм із сюжетом, надзвичайно схожим на сюжет стрічки Крістіана Мунджіу, що взяла «Золоту пальмову гілку» Канна в 2007-му. І у Діван, і у Мунджіу, автора драми «4 місяці, 3 тижні і 2 дні», йдеться про студентку, що шукає можливість для нелегального аборту. Виявляється Франція 1960-х і Румунія 1980-х в чомусь були дуже схожі.
Голова РНБО Олексій Данилов запропонував перевести українську мову з кирилиці на латиницю, і тут є над чим замислитися. По-перше, хто міг припустити, що правопис входить у компетенцію Ради безпеки? По-друге, якщо керівник Радбезу озвучує такі чудернацькі ідеї, безпека країни викликає занепокоєння. По-третє, якось сумно, що бажання бути поближче до Європи і подалі від Росії іноді набуває таких форм, що в першій знизують плечима, а в другій починають над нами реготати.
СБУ бореться за безпеку країни нітрохи не гірше за РНБО. Там опанували новий підхід: виступи в Україні Morgenshtern'а Служба безпеки заборонила на підставі… лінгвістичної експертизи. Виявляється, у творчості репера «пропагується культ насильства і жорстокості, поширення і вживання наркотичних засобів і психотропних речовин». Втім, нове – це добре забуте старе. Подивіться, за що у 1985 році забороняли західні рок-групи і відчуйте, наскільки прекрасна незалежна Україна на 31 році свого існування схожа на огидний Радянський Союз.
Майте на увазі, що цивілізований Захід теж іноді витворює дивні кікси. У середині вересня стало відомо, що управління католицьких франкомовних шкіл південно-західного Онтаріо знищило п'ять тисяч книг, які містили «стереотипи відносно індіанців». Зокрема, були спалені комікси про Тінтіна і Астерікса, біографії першовідкривача Канади Жака Картьє, збірка індіанських міфів, а також книги, у назвах яких вживаються неприпустимі нині слова «індіанець» та «ескімос». Характерно, що акція відчайдушних борців за політкоректність найбільше обурила самих канадських індіанців.
Кар'єра української співачки і телеведучої Анни Сєдокової вийшла на новий рівень інтимності. Колишня учасниця групи «ВІА Гра» буде ведучою нового російського проєкту, що нагадує реаліті-шоу «Любов з першого погляду», от тільки вибирати одне одного учасники будуть не за обличчями, а за геніталіями. Відомо, що героям програми спочатку покажуть ноги потенційного партнера, а потім без жодної цензури – статеві органи, торс і голова деякий час залишатимуться закритими. Очевидно, Сєдокова добре знається на темі: в її житті було немало гучних романів.
Михайло Поплавський нагадав, що він не лише видатний співак, але і ректор вишу. 15 вересня в Університеті культури відкрився перший у світі факультет ТікТок, причому презентував його студентам особисто Михайло Михайлович, – завзятий тіктокер. Поплавський заявив, що майбутнє – за соцмережами, а факультет ТikТоk – інноваційний та молодіжний медіафеномен. Чекаємо, коли в «Кульку» відкриються факультети Twitter, Instagram і Tinder.
П'ята чемпіонка світу з шахів Нона Гапріндашвілі подала позов до окружного суду Каліфорнії на авторів серіалу «Хід королеви». В епізоді, дія якого відбувається в 1968 році, стверджується, що Гапріндашвілі не грала з представниками протилежної статі, хоча насправді на той час вона виступила проти 59 шахістів-чоловіків, у тому числі проти десяти гросмейстерів. Гапріндашвілі вимагає від Netflix компенсацію у розмірі п'яти мільйонів доларів. Можна було вимагати і п'ятдесят, і п'ятсот – все одно шанси виграти таку справу близькі до нуля.
Мовний закон продовжує працювати на благо країни. Держкіно не видало прокатне посвідчення фільму Романа Любого «Зошит війни», який мав вийти на екрани 2 вересня. Причиною стало те, що деякі персонажі фільму розмовляють російською. Те, що їх репліки супроводжуються українськими субтитрами, не допомогло: виявляється, процедура видачі дозволів таким фільмам ніде не прописана. Історія повчальна, і насамперед для української армії. Треба нарешті позвільняти з її лав усіх, хто розмовляє мовою ворога, це буде рішучий крок до перемоги..
В одному з московських підвалів відбулася автограф-сесія Віктора Пелевіна. Повідомляють, що дядько, трохи схожий на письменника (головним предметом схожості були чорні окуляри), який уникає будь-якої публічності, охоче підписував книги Пелевіна відданим прихильникам його творчості. Що то за дивина, спочатку було геть незрозуміло, але декому здалося, що фотографії, які потрапили до мережі, постановочні. Так і вийшло: стало відомо, що захід був акцією журналу Esquire, який присвятив жовтневий номер фейковим новинам. Отож спіть спокійно, все в порядку, Пелевіна, як і раніше, не існує.
Ну а чемпіоном культурного вересня з винахідливості слід вважати данського художника Йенса Хаанінга. Музей сучасного мистецтва Ольборга надав йому 534 000 крон (близько 84 000 доларів) готівкою для створення з них мистецького твору, після чого Хаанінг привласнив отриману суму, надіслав музею порожні полотна і назвав це інсталяцією «Бери гроші й тікай». Музей вимагає повернути купюри, але художник відмовляється, оскільки вважає, що всі умови договору були дотримані.
Чим би не закінчилася ця історія, особисто я вважаю, що акція Хаанінга – один з найдотепніших зразків сучасного мистецтва. Творіть в манері кмітливого данця – і ви неодмінно досягнете фінансового благополуччя.