Картина «Самсон і Даліла» десятиліттями вважалася перлиною Національної галереї в Лондоні та ще довше викликала суперечки мистецтвознавців: дехто з них відмовлявся вірити в авторство Пітера Пауля Рубенса. Програма, що використовує технологію штучного інтелекту, підтвердила підозри скептиків: ШІ назвав цю картину майже безсумнівною підробкою.
Швейцарська компанія Art Recognition використовувала штучний інтелект для визначення оригінальності полотна, звіряючи його з іншими роботами художника та виявляючи особливості письма аж до характеру мазків кисті. Для більш точного аналізу полотно при машинному навчанні ділиться на безліч невеликих ділянок, кожну з яких ШІ аналізує окремо. Таким штучний інтелект вивчає сотні робіт конкретного художника і може з великою ймовірністю виявити підробку.
У випадку з Рубенсом ШІ навчали на 148 його роботах. У результаті при аналізі «Самсона і Даліли» ШІ прийшов до висновку, що робота з ймовірністю 91,8% не належить пензлю великого голландця. «Результат був приголомшливим. Ми повторювали експеримент, щоб переконатися, що не припустилися помилки, але результат завжди був однаковим. Кожен окремий квадрат виявлявся підробкою з імовірністю понад 90%», – розповідає співзасновниця Art Recognition Карина Поповичі.
Експерти давно сумнівалися в автентичності картини. Сюжет полотна, написаного близько 1609 року, зображує біблійну сцену: старозавітний герой і борець з філістимлянами Самсон, який закохався у філістимлянку Далілу, засинає у неї на колінах. Натомість дівчина дозволяє соратникам по боротьбі відрізати волосся Самсона, в яких закладена його сила. У дверях кімнати вже стоїть сторожа, яка пізніше схопить знесиленого Самсона, засліпить його та кине в темницю.
У 1640 полотно зникло. Знову знайшли його лише 1929 року. Справжність картини встановлював Людвіґ Бургард – мистецтвознавець і знавець Рубенса. Уже після смерті експерта в 1960 році з'ясувалося, що він не завжди правильно приписував авторство картин і видавав сертифікати заради комерційних цілей.
Картина знаходиться в Національній галереї Лондона. Музей придбав її в 1980 році за 2,5 мільйона фунтів стерлінгів. У Національній галереї, яка досі відкидала сумніви в автентичності «Самсона і Даліли», заявили, що очікують публікації дослідження цілком, а поки не вважають за можливе коментувати його.