«Червоні рюкзаки» — це п’ять програм для дітей молодшого і середнього шкільного віку, що розповідають про диких тварин, птахів і риб, яких занесено до Червоної книги України та які перебувають на межі зникнення. Знімання відбулись влітку у містечку Вилкове, Дунайській дельті та на Тузлівських лимананх. Програми присвячені 5 рідкісним тваринам, що занесені до Червоної книги: кіт лісовий, пелікан кучерявий, бджола медоносна, білуга звичайна, птах сиворакша. Аби зацікавити дітей темою охорони природи, на ролі ведучих обрали підлітка та його собаку — 12-річного Андрія Матешка та його пса боксера Рея.
Режисеркою та сценаристкою «Червоних рюкзаків» виступила Анастасія Матешко, членкиня Національної спілки кінематографістів України, лауреатка Державної премії ім. Лесі Українки. Продюсеркою проєкту є Світлана Рудюк, директорка компанії Dobranichfilm, сценаристка, режисерка, членкиня Національної спілки кінематографістів України та Української кіноакадемії.
Світлана Рудюк та Анастасія Матешко
Світлана Рудюк: З ідеї, яка прийшла до сценаристки та режисерки Анастасії Матешко. І цією ідеєю вона зарядила мене настільки, що вже за кілька днів я почала працювати над тим, аби цей проєкт відбувся.
С.Р.: Найважче - це пошук фінансування на етапі, коли про проєкт ще ніхто не знає і не уявляє, як виглядатиме фінальний продукт. Але ми з цим впоралися завдяки дуже ретельній підготовці. Ми декілька місяців готували заявку до подачі на конкурс УКФ, працювали над кожним питанням, залучили декілька фахівців. І в результаті отримали високі бали та фінансову підтримку від фонду. Також непростим, але дуже цікавим і надихаючим випробуванням були безпосередньо знімання. Знімання дітей та тварин (тим паче диких) - це додатковий виклик. А у нас поєдналося одразу все! І це вимагало супер-зосередженості та витривалості. Що стало найлегшим - важко сказати. Сподіваюся, легшими будуть знімання другого сезону у Карпатах.
Анастасія Матешко: У кіношників є аксіома: найскладніше знімати тварин та дітей! У нас ведучі - дитина і собака, які знімають диких тварин. Тобто нам було складно в кубі. Іноді здавалося, що це недосяжна мета. Проте ми впоралися краще, ніж сподівалися.
А.М.: Вибір був величезний: Карпати з «Долиною вовків», Асканія-Нова, де можна побачити багато екзотів. Але Дунайский біосферний заповідник має 327 видів птиць, 101 вид риб та 13 видів ссавців. Тому Бессарабія! Багато українців їде в Затоку на море і навіть не здогадуються, що у цих краях - справжній рай для тварин, наш власний «Мадагаскар». Коли Андрій був на екскурсії у Вилковому, він побачив пелікана і захотів сфотографувати його та дізнатися більше.
Що цікаво, у геральдиці європейських країн пелікан символізує самовіддану батьківську любов. А в Скандинавських країнах пелікан – емблема донорства. Бо існує легенда, що цей птах розриває дзьобом свої груди і годує власною кров’ю дітей.Такі неймовірні факти про тварин та унікальні бессарабські краєвиди справили на нас враження. Так і виникла ідея тревел-шоу! І метою стало фотовполювати рідкісних тварин, що мешкають в Україні. А їх без малого 44800 видів.
С.Р.: Цільова аудиторія - діти віком від 6 до 16 років, що цікавляться подорожами, природою, рідкісними тваринами. А оскільки дитячий контент зазвичай дорівнює сімейному, то до нашої аудиторії можна віднести й батьків, що цікавляться всебічним розвитком своєї дитини та шукають відповідну інформацію.
А.М.: Діти та їхні батьки! «Червоні рюкзаки» — подорож натуралістів заради розвитку громадянської науки, а ще це знайомство з місцевою кухнею і традиціями різних народностей, що живуть в Україні. Хлопець і собака – весела команда. Тому дітям буде цікаво, а батькам — пізнавально.
С.Р.: Бюджет однієї серії становить 350-370 000 грн. До бюджету включені гонорари команди, оренда обладнання, транспорту, послуги монтажу та пост-продакшену, просування тощо.
С.Р.: Близько року
С.Р.: Так, наразі дистриб’ютори нашої компанії вже ведуть відповідні перемовини.
А.М.: Мета “Бережіть природу" лунає звідусіль. Але спершу її треба полюбити! Мандри та захоплива дружба з Червоною книгою — ось шлях... Відчути себе частиною Великого задуму – це дивовижні відчуття. Тому що в Україні є заповідники світового значення та місцеві колорити, варті дослідження... Чим більше знаєш про природу, тим більше її любиш і тим щасливішим стаєш сам.
С.Р.: Підвищення рівня обізнаності щодо біорізноманіття та туристичного потенціалу Дунайського регіону та зростання екологічної свідомості дітей та їхніх батьків. А також висвітлення сучасних екологічних проблем та процесів.
С.Р.: Далі ми плануємо досліджувати інші куточки України, - наприклад, Карпати. А потім звичайно "Червоні рюкзаки" можуть вирушити на пошуки рідкісних тварин і до інших країн та континентів.
Підготували Ольга Усачова та Наталія Серебрякова.