В Україні запустили перший літературно-художній подкаст, створений підлітками – «Дефіляда». «Дефіляда: Київ» — це не розмовний подкаст, де диктори обговорюють літературу чи розповідають про неї, а художній, де про життя українських письменників і письменниць читачі дізнаються із сюжетних псевдодокументальних історій, стилізованих під міські легенди.
Подкаст створено за підтримки Українського культурного фонду.
Перший сезон «Дефіляди» фокусується на Києві та київських періодах життя письменниць і письменників. Вигадані історії, створені на базі реальної інформації про героїв подкасту, охоплять 8 епізодів, різних за формою, стилем і проблематикою. «Бо ж не можна однаково говорити про Олену Пчілку, Євгена Плужника і Григорія Сковороду. Ми не прагнемо розказати правду, лише дивимося на людей з підручників і музеїв з точки зору сучасних підлітків і намагаємося зрозуміти їх по-своєму» – пояснюють задум автори проєкту.
Yabl поспілкувався із творцями подкасту “Дефіляда: Київ” Катериною Кіщинською і Юлією Мурашовою про те, як, коли і з чого почався проєкт, що було найважчим і найлегшим в його реалізації, який є фідбек від публіки, яка мета і цільова аудиторія проєкту і не тільки.
Авторки подкаста Катерина Кіщинська і Юлія Мурашова
Задум для подкасту з'явився десь у 2019 році. Тоді ж з'явилась підліткова редакція Букмоль. Подкаст був у планах довгий час, поки ми шукали для нього фінансування. Це було сидіння по кафешках на Подолі з довгими розмовами про те, чим має бути цей проєкт, а потім - що нам для цього потрібно. Жодна з нас ніколи раніше не робила подкаст і не було до кого в Україні звернутися щодо того, як написати і записати саме художній подкаст. Тож було багато експериментів, спроб, які іноді ні до чого не призводили, а іноді виводили на щось таке, що стало одним з основних маркерів Дефіляди. Потім вже ми подалися на грант Українського Культурного Фонду, і після гори бюрократії почалася дуже активна робота.
Бюджет становить близько 480 000 грн. Це розмір гранту від УКФ. Але в цю суму не входить ціна волонтерської роботи і дружньої допомоги, яку ми отримали. У нас немає студії, тому усі епізоди і робочі зустрічі проводили в майстерні чудової Жені Перутської. Бета-слухачі також погодилися слухати наші сирі епізоди безкоштовно. Усі актори і акторки у першому сезоні працювали на волонтерських засадах, а це години запису. Зокрема, неперевершених Марію Головань, Марію Перегонцеву та Ярослава Лисенка ви можете почути в декількох епізодах.
Нам хотілося зробити саме художній подкаст, бо ми багато таких слухаємо і любимо. Тому на сценаріях і режисурі епізодів відбилися улюблені англомовні подкасти. Найбільше, напевно, вплинули шоу з компанії Night Vale Presents. Від них перейняли любов до дивних формулювань, дещо сюрреалістичних сюжетів і маленьких аудіо-бонусів для слухачів на початку і кінці епізодів. Також наша редакторка Юлія Конопляна показала нам британський біографічний комедійний cеріал «Міські міфи», який має схожий концепт, але не обмежується письменниками. Він був гарним прикладом таких історій і вплинув на форму і настрій подкасту.
Були ще впливи окремих медіа на окремі епізоди. Це диктується форматами цих епізодів. Наприклад, коли писали історію про Пчілку в шкільні роки, то в голові тримали сюжетні марки coming-of-age фільмів. Для Підмогильного слухали різні аудіо-екскурсії Києвом, яку потім імітували. Під час написання епізода про Сковороду випало читати Оскара Вайльда, і в цей сценарій потрапили розлогі, навіть дещо пафосні діалоги.
Оскільки цей сезон зосереджений на Києві, спочатку шукали тих, хто мав у житті "київські періоди". Потім обирали, в кого цей період був насиченим і чи було в ньому щось, за що ми, сучасна аудиторія, можемо зачепитися. Було важливо, щоб Київ справді був присутнім в історії.
Хотіли не хапатися одразу за дуже відомих, як Шевченко чи Українка, а подивитися також на периферії літературного життя. Наприклад, про Марію Галич майже нічого почитати в інтернеті, а вона надзвичайно комплексна особистість, при цьому єдина з ЛАНКИ, кого не було засуджено до розстрілу.
Найлегшим — взаємодія в команді, розробка ідей, сюжетів і планів разом. Ми маємо інші проєкти в цьому складі, тож порозумітися не складно. Такі творчі, літературні проєкти дуже виграють від наявності колаборації, коли існують різні точки зору, різні ідеї. І окрема пара очей, яка ще не дивилася у цей сценарій впродовж двох діб. Заспокоюєшся, коли знаєш, що колеги не дадуть тобі випустити у світ щось неякісне.
Найважчим було ці ідеї та амбіції реалізувати у певний часовий проміжок. Це наш перший досвід роботи з форматом художнього подкасту. Хоч ми раніше їх слухали, але створювати — інше питання. Редагувати тексти, підганяти їх під аудіоформат і розбиратися з технічними аспектами було водночас і важко, і приємно.
Восьмеро. Головна команда — дві авторки, звукорежисер і люди, які адмініструють проєкт. Але ми ще залучаємо волонтерів для озвучування епізодів, співпрацювали з композитором, фотографкою. Загалом до проєкту долучилися близько 20 людей.
Найперше — розказати цікаві історії. Ми хотіли створити більше українського контенту і розказати про письменників, як про людей, а не постаті з підручників. Трохи зруйнувати ікони, потикати в закам’янілі образи, подивитися, що там за особистості під ними. З'ясувати, чим ці особистості від сучасних відмінні, а чим схожі.
Цільова аудиторія — люди від 15 до 35 років, які цікавляться українськими письменниками чи подкастами. А взагалі — будь-хто, хто слухає подкасти; може, їм сподобається художній напрям чи вони відкриють в собі якесь нове зацікавлення. Ця ідея з'явилася, коли нам було десь по 17 років і в Дефіляді все ще збереглися дуже підліткові елементи. Хочеться вірити, що й молодих слухачів це якось зацікавить. Це також подкаст для людей будь-кого віку та інтересів, які люблять гуляти містом у навушниках та ігнорувати всіх навколо.
Ми хочемо отримати фінансування і зробити ще сезони, які присвячені письменникам в інших містах. Якщо говорити про далеке майбутнє — хотілось би робити ще розмовно-залаштункові епізоди та колаборації з іншими художніми подкастами. Це наш перший подкаст, але з командою Teenside плануємо робити ще кілька в майбутньому, художніх і нон-фікшн.
Від аудиторії відгуки оцінюємо по кількості підписок і прослуховувань (зараз подкаст загалом має більше 1000 користувачів). Більш докладні відгуки отримуємо від нашої групи прекрасних бета-слухачів, загалом позитивні і конструктивні думки. Поки ніхто цим проєктом не обурювався, або обурювався, але забув нам повідомити. Особливо приємним був добрий відгук літературознавиці Богдани Романцової, яка брала участь у презентації подкасту в Києві. Якщо ви послухаєте Дефіляду і захочете нам щось про це сказати, залишайте коментарі під епізодами в подкастних застосунках, під постами в наших соцмережах, або запискою на могилі вашого улюбленого українського письменника.