29 та 30 жовтня Мистецький арсенал презентує музично-літературний проєкт «Фокстроти» від письменника Сергія Жадана та музиканта Юрія Гуржи.
Перформанси-презентації пройдуть у стінах Старого арсеналу. Авторський музичний альбом «Фокстроти» міститиме 10 треків, в яких використано тексти та фонограми записів Миколи Бажана, Михайля Семенка, Гео Шкурупія, Павла Тичини, Олекси Влизька, Філіппо Томмазо Марінетті, Володимира Сосюри, Раїси Троянкер, Сергія Жадана та інших поетів.
«Фокстроти» — експериментальний сайд-проєкт від кураторки літературних програм Книжкового Арсеналу Оксани Щур. «...з українською літературою такого ще не робили. Але це мало з нею статися» – запевняє вона.
Назва альбому «Фокстроти» посилається на однойменний вірш Миколи Бажана:
«Цей крок лисиць,
Меткий фокстрот,
Цей такт,
Цей тракт хитких істот,
Цей акт одвертий, акт прилюдний,
Цей неймовірний акт».
«Ми іноді дивовижно не помічаємо, наскільки поезія, яку заведено називати класичною, хрестоматійною, насправді є сучасною й живою. У нас були великі поети, вони писали пластичні й музичні тексти, які хочеться співати й декламувати. Чим ми, власне, й займаємось» – розповідає учасник ініціативи Сергій Жадан. Його партнер за цим проєктом Юрій Гуржи каже, що спершу у нього в голові звучав «аванґардно-джазовий саундтрек» до вибраних віршів. Після обговорень із Жаданом концепція змінилась у бік більшої «доступності» для слухача.
«І тоді я спробував уявити, як би звучали сучасні поппісні, якби до їх створення долучилися поети, що жили 100 років тому? А якщо ми перепишемо музичну історію? Чи надихнули б Тичину сучасні дискотечні груви? Щоб було, якби Серж Генсбур народився не в Парижі, а в Харкові, де колись жив його батько, і записував би еротік-поп на вірші Раїси Троянкер? А як би звучав реггей Лі Скретч Перрі на текст Володимира Сосюри? Чи міг собі уявити Бажан, що в ХХІ сторіччі під синтезатори заспіває з дитячим хором про Мелодії Космічної Ери?» – питає Гуржи. Тепер «Фокстроти» мають дати своєрідну відповідь на ці питання.
(Оксана Щур, Сергій Жадан, Юрій Гуржи)
У композиціях використано матеріали радіопрограми «Поезія» на Радіо Культура. А також звуки друкарських машинок та інших предметів, що належали мешканцям Будинку «Слово», із фондів Харківського літературного музею. Деталі щодо проведення заходів та інших учасників шукайте на Facebook-сторінці «Фокстротів» і виставки «ФУТУРОМАРЕННЯ», в межах якої і відбудеться музично-літературний проєкт (за підтримки Українського культурного фонду). Початок подій 29 і 30 жовтня – о 20:00.