5 листопада проєкт «Майбутнє Європи» покаже другу однойменну виставу за участі «дітей війни». Проєкт реалізовано за підтримки УКФ та німецького Фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє».
Майбутнє Європи – це щорічний соціально-культурний проєкт, учасниками якого стають підлітки зі Сходу України. Всі вони дотичні до однієї теми, яка безповоротно змінила їх життя – війна. Проєкт запустили 2019 року, коли 15 підлітків з Донбасу поїхали у Кельн. Там вони відвідували музеї, ставили питання пересічним жителям Кельну, документували спостереження та свої почуття. За результатами подорожі була створена документальна вистава «Майбутнє Європи» яку показали у 22 містах України, від Луцька до Авдіївки, та у Німеччині – у Театрі Драми і Комедії міста Кельн.
«Обов'язковим після кожної вистави було обговорення. Ми почули багато фідбеків, багато думок та рефлексій на теми, які ми підіймали. Дуже цінними були моменти довгих та щирих розмов з різними глядачами. Деякі з них тепер наші друзі та колеги. Але не всі мали сміливості вільно висловлюватись перед усією залою, тому після вистав ми часто отримували повідомлення у дірект інстаграму із камінг-аутами, чесними висловлювання про свої почуття», – розповідає Ася Романова, учасниця вистави 2019 року та організаторка цьогорічного проєкту.
Проєкт-спектакль «Майбутнє Європи» відбувся і 2021 року. В основу лягла серія кількамісячних онлайн зустрічей із підлітками з Краматорська, тінейджерами-біженцями, які живуть у Німеччині, та німцями літнього віку. Всі учасники – люди, чиє дитинство та юність випали на період війн: Другої світової та сучасних російсько-української, сирійської, афганської, іракської, балканської. Обговорювали усі можливі сфери життя, які зачіпає війна.
(Фото з різних вистав проєкту «Майбутнє Європи»)
«Проблема трансформації особистості, що стається в юному віці, трансформації свідомості, взаємодії минулого та майбутнього в поєднанні з безкінечними війнами, які впливають як на конкретну особистість, так і на хід і розвиток історії, стає ключовою в нашому проєкті», – каже організаторка Євгенія Відіщева.
Цьогорічна вистава була показана у 5 містах Донбасу, у Києві та у Німеччині. Частина виступала наживо, але не всі змогли поїхати у тур. Та все ж, за допомогою відео і аудіо, всі стали учасниками і голосами вистави. «Герої говорять про виклики та звертають їх глядачам. В центрі лишається юна людина зі своїми прагненнями щастя на тлі безкінечності світових війн, щастя, якого прагне кожен з нас», – говорить Андрій Май, щорічний режисер і ментор документального театру.
Андрій Таранішин, учасник із Каховки, який наразі навчається та живе у Празі, каже, що проєкт допоміг йому на чужині відчути себе як удома, поруч із людьми, які розуміють. «Втім, було складно чути, що усі втомилися від війни. Ми маємо розуміти, що ця війна йтиме ще дуже довго, і тому нам аж ніяк не можна від неї втомлюватися, чи давати слабину», – каже Таранішин.
Прем’єра вистави онлайн відбудеться 5 листопада о 19:00 на сайті WTF Mastery. За розвитком проєкту можна слідкувати на його Facebook- та Instagram-сторінках.