Зловживання опіоїдними препаратами стає глобальною епідемією, йдеться у Всесвітній доповіді ООН про наркотики. У США чотири великі фармацевтичні компанії, включно з «опіумним королем» Johnson & Johnson, досягли угоди про виплату мільйонів доларів як компенсації для врегулювання позовів, пов’язаних із опіоїдною кризою. За останні 20 років сотні тисяч американців померли від передозування цими речовинами.
Американський драматичний мінісеріал Денні Стронґа порушує тему опіоїдної епідемії у США, яку показано з погляду лікарів, пацієнтів та фармацевтичних компаній. Частково вигаданий сюжет, заснований на науково-популярній книзі, розповідає про смертельну історію жадібності та залежності, що триває і зараз.
«Ломка: дилери, лікарі та фармацевтичні компанії, що приохотили Америку», написана журналісткою Бет Мейсі та опублікована 2018 року, простежує, як неетичний маркетинг OxyContin (проведений фармкомпанією Purdue Pharma) безпосередньо сприяв хвилі залежності та смерті, яка зараз дуже поширена.
Серіал спирається на роботу Мейсі, але також об’єднує інші історії. Наприклад, Семюел Фіннікс (грає Майкл Кітон) — персонаж, частково списаний із лікаря Стівена Лойда: він став залежним від опіатів, які відпускаються за рецептом, одужав і зараз працює у сфері лікування залежності.
Багато героїв у серіалі — від сестри Бет Девіс, яка керує центром освіти наркозалежних у місті Пеннінґтон-Геп, штат Вірджинія, до голови Purdue Pharma Річарда Саклера — реальні люди.
Назва серіалу більше стосується проблеми подолання опіоїдної залежності, ніж звикання, та передусім зосереджується на кінці 1990-х і 2000-х, коли Purdue Pharma агресивно пропонувала лікарям OxyContin, і почали надходити звіти про його високий потенціал як препарату для звикання та передозування.
За словами авторки книги, «багато людей, які підсіли на ці наркотичні ліки, наприклад, підлітки в одному з епізодів, насправді ніколи не відчували болю. Вони шукали швидкого кайфу. Препарат став широко доступним до того, як його небезпека стала повністю зрозуміла, і люди почали ходити по лікарях, щоб отримати лікування».
Американський кримінальний драматичний серіал, який розслідує злочини на мальовничому Кейп-Коді. Джекі Кіньонес, агентка національної служби морського рибальства в Провінстауні та поліціянтка поза фахом, лесбійка, що страждає від алкоголізму та наркоманії. Одного ранку, вийшовши на пляж, щоб полегшити похмілля, Джекі знаходить тіло жінки, яку застрелили та кинули в бухту. Це вбивство дуже зачепило її, і коли згодом героїня натрапляє на докази — хоче розкрити справу. Для агентки це стає способом відновити самоповагу і стати справжньою поліціянткою.
Її апетит до наркотиків, здається, неможливо приборкати: Джекі приймає кокаїн просто з сумки на вуличному ярмарку і робить це так невимушено, ніби їсть пиріг.
Hightown — це частково історія реабілітації та спокутування, яка подається переважно без проповідей, із правдивим розкриттям персонажів. Втім, це кримінальна драма з убивствами, сексом та наркотиками.
Американський ситком, який балансує між катарсисом і гумором. Його складно назвати веселим, але соціально актуальним точно.
The Conners — спін-офф Roseanne, ситком про звичайну сім’ю. Унаслідок трагічних обставин Розанна раптово померла після операції на коліні. Батьки згодом дізналися, що її смерть сталася через передозування опіоїдами, а прихована наркозалежність виникла через хронічний біль. Фінансові труднощі, з якими зіштовхується родина, пов’язані з життям у маленькому містечку Америки. Тут і алкоголізм, і гомосексуальність, і наркотики, а ще — панічні атаки, психічні розлади та COVID-пандемія (якщо ви дотягнете до третього сезону).
Розколи в Америці та в інших країнах зараз пов’язані з політикою як такою і з політикою у галузі охорони здоров’я. І ця тема теж розвинута в серіалі. Ще він про порядність та емпатію.
Життя триває, і сімейна комедія про клан Коннер із Ґудменом, Меткалфом і Гілбертом у головних ролях повернулася з четвертим сезоном.
Американський документальний мінісеріал від HBO висвітлює опіоїдну епідемію у Сполучених Штатах, а також діяльність політиків, корпорацій та урядові постанови, які дозволяють зловживати цими речовинами. Фармацевтичні компанії почали виробляти цілком реальний наркотик із маку, а потім легально поширювати його; і в результаті неконтрольованого прийому це спричинило хвилю смертей у США від передозування та призвело до залежності від схвалених ліків (наркотиків).
Англійська мова однаково називає ліки та наркотики: словом drugs. І це не дивно.
Існує багато переконливих наукових доказів, що фармацевтичні компанії з величезними прибутками — справжні наркоторговці, які стоять за американською опіоїдною кризою, роками уникаючи відповідальності, сплачуючи мізерні мільйони штрафів, щоб продовжувати заробляти мільярди. Тим часом, за різними джерелами, 500 000 американців померли від передозування опіоїдами з 2000 року. У двох частинах документального серіалу «Злочин століття» міститься багато цих доказів, які зібрали відомий документаліст Алекс Ґібні та його команда.