Нещодавно громадська організація «Центр Текст» за підтримки Українського культурного фонду реалізувала проєкт «Тиждень DRAMLAB». Перші драматургічні тексти підлітків, учасників лабораторії, були озвучені та поставлені на музику сучасними українськими музикантами, символічного 13 листопада вони були опубліковані на SoundCloud.
Збірка «13» популяризує дієвий, але досить невідомий формат радіодрам та представляє нові імена в драматургії. Тексти збірки - це перші п’єси молодих митців, створені протягом драматургічної лабораторії «DRAMLAB / YOUNG». Загалом у серпні цього року пройшло три драматургічні лабораторії: «DRAMLAB / PRO» (для професійних драматургів/-инь), «DRAMLAB / NEO» (для початківців, які вже мають один текст) та, власне остання – для підлітків, які тільки хочуть написати свою п’єсу. Мова піде саме про YOUNG драматургів та драматургинь.
«Сучасний театр постійно розвивається, набуває нових форм і змісту. Однією з його течій став формат радіодрами. Це різновид діджитал театру, який став особливо актуальним у наші пандемічні часи, адже він працює наступним чином: зацікавлена особа надягає навушники будь-де та заглиблюється у драматургічний текст разом із музикальним супроводом. Радіодрами ламають будь-яку «ритуальність» навколо театру, адже це можливість доторкнутись до сучасної драматургії просто слухаючи. На відміну від більшої частини радіодрам, музика у збірці "13" не просто грає роль "важеля", який би налаштував на заглиблення у текст. Вона стала повноцінною частиною п’єс, мистецьким актом спільної роботи» – пояснюють в описі проєкту.
Лабораторії відбулися у мистецькому центрі YOUKH, який створили організатори DRAMLAB влітку 2020 року, як платформу для реалізації творчих проєктів. Центр знаходиться у селі Олександрівка на Херсонщині, воно розташоване на березі Дніпровсько-Бузького лиману, поміж станіславськими кручами, та має особливу атмосферу. Природа цього села спонукала наших драматургів до глибоких роздумів, саморефлексій та трансформацій.
Молоді автори та авторки проходили воркшопи від відомих мистецьких діячів таких як Стас Корольов, Катерина Бабкіна, Ольга Мацюпа, Ірина Гарець та інші. Молоді автори познайомилися з місцевою природою та мешканцями, один з одним, а також самі з собою. Впродовж десяти днів вони зустрічали світанки з йогою, проводжали сонце на кручах, якими славиться місцевість, та найголовніше – працювали над своїми першими п‘єсами. Найперші драфти майбутніх п’єс були презентовані у сільському будинку культури та Херсонському театрі ім. Куліша. Далі, маючи певну кількість відгуків першої публіки, відбувалась робота над удосконаленням та завершенням самих п‘єс.
Після цього готові тексти оформлювали в аудіоформат. Протягом осені відомі українські музиканти працювали над створенням радіодрам. Єдиним правилом для них було залишати текст у повному форматі. Сам формат став великим творчим експериментом та першим досвідом для більшості музикантів.
Музиканти, які брали участь у створенні радіодрам:
Деталі щодо проєкту шукайте на Instagram-сторінці та Telegram-каналі Тижня Drumlab, Youtube-сторінці ВІДЛІК PROJECTS та сайті WTF Mastery.