Із 11 грудня 2021 року по 9 січня 2022 року платформа культури пам’яті «Минуле / Майбутнє / Мистецтво» презентує в Одеському національному художньому музеї графічний проєкт Андрія Достлєва та Лії Достлєвої «Мені досі соромно викидати їжу — бабуся розповідала мені про Голодомор».
Цей проєкт виник як результат візуального дослідження з використанням постфотографічних практик, присвяченого сучасним побутовим проявам історичних травм XX сторіччя, а також репрезентативним можливостям фотографії як медіума у представленні травматичних подій.
«Щоразу, коли я з будь-якої причини викидаю їжу, відчуваю за це сором», – розповідають Андрій Достлєв і Лія Достлєва. – «Ніяких логічних підстав у цього відчуття немає – я цілком можу собі дозволити не з’їдати те, чого не хочу їсти, і цим не можна комусь допомогти або когось врятувати. Це просто залишки їжі на тарілці – та мені все одно соромно. Це відчуття укорінене не в логіці, а, скоріше, в моїй постпам’яті (за терміном Маріанни Гірш). Коли я був малий, бабуся розповідала мені різні історії зі свого життя, і серед іншого траплялися теж спогади про Голодомор. І цей сором за викинуту їжу походить якраз звідти, з історій про те, як моя родина пережила цей голод».
Щоб якось це проілюструвати та розібратися в цьому відчутті, протягом двох місяців митці документували сліди всієї їжі, яку викидали. Потім з цієї документації вони зробили колажі з фрагментами знайдених світлин, на яких присутні елементи пейзажу. Чому пейзаж? «Бо, на відміну від слідів, що їх залишив голод в нашій (як і багатьох інших українців — нащадків тих, хто пережив Голодомор) постпам’яті, слідів у фізичному просторі не залишилось — на відміну від переважної більшості інших колективних травм, які далі існують у ландшафті як місця пам’яті» – пояснюють митці.
Лія Достлєва, Андрій Достлєв — митці, дослідники. Працюють з темами травми, постпам'яті, суб'єктності та репрезентації вразливих груп. Учасники виставок в Україні, Польщі, Литві, Чехії, Австрії, Італії, Іспанії, Нідерландах та інших країнах. Стипендіати програм Gaude Polonia від Міністерства культури та національної спадщини Польщі та Ukraine in European Dialogue від австрійського Institute for Human Sciences (IWM). Публікувалися у таких виданнях, як Eurozine, Baltic Worlds, Culture.pl, Korydor та інших.