Розлади сексуального бажання та формування огиди до статевого контакту в українських жінок під час війни виявили у вчені у дослідженні для міжнародного видання The Journal of Sexual Medicine.
Частота сексуальних розладів корелювала з фактором стресу в умовах військової агресії, особливо в зоні бойових дій та окупації, втратою родичів, насильством, руйнуванням, економічною нестабільністю. Серед сексуальних розладів у двох групах переважали розлади сексуального бажання: у 52,9% жінок з незайнятих та у 93,1% жінок з окупованих територій.
Українська художниця Юлія Кисіль вирішила дослідити, що зараз відбувається з енергією лібідо українців та українок у документальному серіалі «Лібідо під час війни». Перша частина була знята в Чехії та вийшла під назвою «Людина без шкіри».
«У своїх роботах я порушую питання гуманності, соціальної нерівності, залежностей, травматизації, наслідків війни, сексуальної об’єктивації. В 2022 році я перебувала в Празі в художній резиденції. Там зняла свій перший фільм «Людина без шкіри». В цьому фільмі я досліджувала проблему почуття відчуження української жінки в умовах війни і вимушеної еміграції. В документальному серіалі я вивчаю історію українців і українок, що намагаються зберегти вітальність і жагу до любові попри повномасштабну війну. Наразі йде робота зі сценаристами і героями», – каже Юля Кисіль.
Герої серіалу – люди з культури і мистецтва, бізнесу, військові, волонтери.
«24 лютого я мала летіти з Мексики до України. Рейс скасували, і я там застрягла. Вирішила летіти в Чехію на мистецьку резиденцію. Тоді я пережила особисту кризу і мені необхідно було це зафіксувати, щоб потім поділитися. Увімкнула камеру і почала себе знімати, а далі це вилилось в серіал. Чула, що з початком війни стосунки багатьох пар змінились.Я хочу показати цих людей і їх історії. Показати, як на фоні ракет, потопів, загроз ядерної війни українці залишаються живими і продовжують любити. «Лібідо під час війни» – це сучасна антропологія українців, що вижили», – каже Кисіль.
Всього художниця зняла понад 10 тисяч відео, опитала близько 20 українок з ближнього, довірливого кола щодо зміни їх сексуального потягу в період війни.
«Відповіді часом були полярні. Від відсутності бажання до кількох актів щодня. Одна з дівчат, яка багато років була щиро вірна чоловіку, зрадила, як тільки перетнула кордон. І навіть собі пояснити не може, чому. Інша мастурбує по 10 разів на день, щоб відчути себе живою. Розумію її, бо сама була в такому стані. На лібідо дуже впливає стрес, і у кожного цей вплив набуває різної форми. Але все ж частіше, сексуальний потяг знижується. Особливо це поширено серед дівчат, які не покинули країну», – ділиться художниця.
Здійснення проєкту стало можливим за підтримки програми Vidnova Fellowship Ukraine. Вона розрахована на активістів, що до лютого 2022 року створювали додану вартість в громадянському суспільстві, культурі та відповідальному бізнесі України, з початком повномасштабної війни змушені були виїхати за кордон, а зараз хочуть повернутись. Аби ці люди змогли відновити свою діяльність на території України Vidnova Ukraine забезпечила менторську підтримку та 3-місячну стипендію. Vidnova Fellowship реалізується Іншою Освітою в партнерстві з MitOst gGmbH та за підтримки фонду Robert Bosch Stiftung.
«За кордоном я пробула недовго. Просто хотіла зрозуміти, чого я тепер насправді хочу. Відчувала депресивний стан і приїхала в Київ, щоб набратися сил. Аж раптом натрапила на стипендію і зрозуміла, що це знак. Коли отримала підтвердження, дуже зраділа. Зрозуміла, що тепер маю сили і ресурси втілювати свої ідеї і розказати історії українців на фоні вбивчої реальності», – каже Юлія Кисіль.
Проєкт планується, як багаторічний, братиме участь у міжнародних фестивалях. Він також буде спрямований на закордонну аудиторію і розміщуватиметься на стрімінгових платформах.
Матеріал підготувала Катерина Лук'яшко
Фото надані Юлією Кисіль