18 квітня, у Міжнародний день пам’яток та визначних місць, в Україні стартувала «Національна програма підготовки фахівців з реставрації пам’яток культурної спадщини». Програма ініційована Всеукраїнською асоціацією охорони культурної спадщини (ВАОКС) за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України і Українського національного комітету ICOMOS (Міжнародної ради з охорони пам’яток та історичних місць).
Відкритий воєнний напад російської федерації завдав великих руйнувань українській культурній спадщині. Понад 1000 пам’яток було пошкоджено або зруйновано. Тому зараз перед Україною постає завдання відновлення та збереження цих об’єктів, адже вони є втіленням національної ідентичності, яку агресор намагається знищити.
За словами т.в.о. Міністра культури та інформаційної політики Ростислава Карандєєва, для реалізації цього завдання Україна стикається з проблемою нестачі фахівців-реставраторів. Національна програма має на меті популяризувати професії, відкриття відповідних кафедр у вишах, організацію навчання та практики, у тому числі за кордоном, а також мотивувати молодих спеціалістів.
Програма стартувала 17 квітня з церемонії нагородження відзнаками та грошовими стипендіями студентів НАОМА та видатних українських архітекторів-реставраторів за наукові роботи й реалізовані проєкти у сфері збереження та відновлення обʼєктів культурної спадщини Серед нагороджених – архітектори Юрій Лосицький, Юрій Дубик, Наталія Диховична та інші. Також відзначено компанії DOVGIY Family Office та А-DEVELOPMENT за успішні проєкти реставрації та пристосування пам’яток.
Впровадження «Національної програми» спрямоване на консолідацію зусиль архітекторів, реставраторів та інших фахівців задля виведення реставраційної галузі України на сучасний світовий рівень. Це важливий крок у збереженні національної ідентичності в умовах війни.
Фото надані пресслужбою «Національної програми підготовки фахівців з реставрації пам’яток культурної спадщини»