Про що б не говорив зараз український митець, він говорить про війну. Цю тезу часто вживають стосовно дорослих. Які ж теми через мистецтво зараз піднімають діти можна побачити на груповій виставці випускників Школи сучасного мистецтв Фра Фра Фра «Засів хмар» яка триває з 1 червня в галереї «Асортиментна кімната» в Івано-Франківську.
У вересні 2023 «Асортиментна кімната» та Ініціатива «Центр сучасного мистецтва» запустили Франківську школу сучасного мистецтва. Частиною проєкту стала Школа для підлітків, яка мала на меті познайомити учасниць та учасників від 11 до 17 років з сучасним мистецтвом, як з методом пізнання та як з мовою. Програма складалась з теоретичних і практичних блоків: від історії мистецтва до мистецького ринку та роботи над власним художнім проєктом. Заняття з перформансу, живопису та відеоарту проводили митці та мисткині, які професійно практикують цей медіум.
«Підліткова група школи мала дуже вільний формат роботи – ми створили простір довіри де можна все, якщо це нікому не шкодить. Ми валялись на асфальті, сиділи як зручно і де зручно, разом вирішували, що більше хочеться робити. Особливу увагу ми приділяли тому, щоб підлітки могли спілкуватись з менторками і лекторками без страху і з впевненістю. Для нас важливо, щоб вони почували себе цінними і не сумнівались в потрібності їх мистецьких висловлювань. Зараз підлітки перепитують, чи буде другий рік навчання. Вмотивована молодь це дуже круто. Всі вони обрали суспільно важливі теми для своїх робіт», — каже кураторка Ольга Поляк.
Троє випускників Школи для підлітків розповідають про власні роботи:
«Захист, що шкодить», Аліса Ярова, 14 років:
Моя робота має показати людям, що у світі доволі багато насилля. І його стане ще більше, якщо нічого не змінювати. Також вона про мою тривогу, коли читаю усі новини або дивлюсь відео, які є у цій роботі (і яких немає). Мені подобається мистецтво, бо так простіше розповідати про щось, ніж говорити про це напряму. Також можна постійно експериментувати і досліджувати нове. Хоча я зрозуміла, що навіть висловлюючи щось через мистецтво, все одно боюсь думки оточуючих. І ще зрозуміла, що дуже складно придумати ідею. І вона постійно змінюється. Декілька тижнів тому взагалі почала сумніватися чи важлива робота і чи я взагалі погоджуюсь з ідеєю.
«Зін***» Любов Зайцева, 14 років :
Зін про мене, у ньому зібрані: мої вірші, думки, колажі, люди які для мене важливі. Він про занурення у мій світ, часопис моїх думок, і креативності. Візуальний щоденник. Чи цікавилися ви колись думками іншої людини? Цей проект стає ключиком до моїх. Мені завжди дуже хочеться, щоб людина подивилася на щось моїми очима, хочу щоб вона відчула, яке все круте в моїй голові. Я люблю розказувати історії, і мистецтво – це дуже гарна штука для сторітеленгу. Приємно працювати розуміючи, що в інших головах теж кипить робота. Відчуття, що ти рибка в зграйці. Коли в «Асортиментній кімнаті» якійсь захід, і там всі митці, я попадаю у приємну бульбашку мистецтва.
«Квір & тіло» Awgust Ginger, 15 років:
Моя робота про тіла різних квір людей. Вважаю, що в нашому світі недостатньо буденного, несексуального ню, а особливо тіл, які не вписуються в стандарту бінарну систему статі або гендеру. Мене цікавить мистецтво тому що воно є способом самовираження для багатьох людей. Сучасне мистецтво – це протест, а я захоплююся всім неконформістським. За час навчання я відкрив для себе дуже багато нових медіумів та способів презентувати мистецтво. Найважливішими для мене стали перформанси та зіни, які відкрили скарбницю нових можливостей.
«Асортиментна кімната» — івано-франківський артпростір, заснований 2017 року громадською організацією «Інша освіта». З самого початку його команда зосередилася на створенні підтримувальних форматів та моделей для розвитку сучасного мистецтва в невеликому місті. Засновники медіа та онлайн-архіву про мистецтво Івано-Франківська Post Impreza. Після повномасштабного російського вторгнення «Асортиментна кімната» опікується українськими митцями, які опинилися в зоні ризику, надаючи їм прихисток, резиденції та виставковий простір. Також команда проєкту запустила програму евакуації матеріальних об’єктів мистецтва й піклується про зберігання своїх і чужих фондів. Нещодавно «Асортиментна кімната» приєдналася до мережі резиденцій Artists at Risk (AR), що надає прихисток мистецьким і культурним діячам у межах України. 2023 року команда проєкту також курувала івано-франківську частину програми п’ятої Київської бієнале.