З 12 по 20 липня в Києві відбудеться 15-й Одеський міжнародний кінофестиваль (ОМКФ). Цього року його перенесли з Одеси до Києва з міркувань безпеки. Вперше фестиваль провели у 2010-му, і з того часу він став одним із найбільших глядацьких кінофестивалів у Східній Європі.
ОМКФ не лише демонструє національне кіно, але й позиціонує себе як майданчик для прем'єр світових стрічок. Цього року фестиваль включає кілька ключових програм.
Програма «Гала-прем'єри»
У програмі «Гала-прем'єри» будуть представлені національні та світові фільми, які невдовзі з’являться в прокаті. Будуть показані фільми:
- «Конотопська відьма» (2024), режисер Андрій Колесник. Спеціальний ексклюзивний показ фільму про прадавню відьму з Конотопу, яка розпочинає кривавий шлях розплати після вбивства її коханого російськими окупантами.
- «Народ проти Космо» (2024), режисерка Летиція Дош. Судова драмеді, прем'єра якої відбулася на Каннському кінофестивалі. Фільм розповість про адвокатку Ейпріл, яка захищає пса Космо, якого звинувачують у нападі на людей.
- «Види милосердя» (2024), режисер Йорґос Лантімос. Притча-триптих, що складається з трьох різних історій: чоловіка, який намагається взяти під контроль своє життя, поліціянта, який повернувся після зникнення дружини, та жінки, яка шукає видатного духовного лідера.
- «Граф Монте-Крісто» (2024), режисери Александр де Ла Пательєр і Матьє Делапорт. Пригодницька сага за мотивами роману Александра Дюма розповість про помсту Едмона Дантеса, несправедливо ув'язненого на 14 років.
- «Субстанція» (2024), режисерка Коралі Фаржа. Стрічка розповість про суперзірку фітнесу, яка після передчасного виходу на пенсію користується загадковим препаратом для омолодження.

Програма «Фестиваль фестивалів»
Спеціальні покази фільмів, що брали участь у провідних міжнародних кінофестивалях. В рамках програми покажуть:
- «Мовчання» (2023), режисер Йоахім Лафос. Сюжет картини заснований на реальній справі бельгійського адвоката Віктора Гісселя. Фільм розповідає історію жінки, яка після 25 років мовчання бачить, як її сім'я руйнується.
- «Маленькі любові» (2024), режисерка Селія Ріко Клавельїно. Це історія про двох жінок різних поколінь, які переживають кохання та самотність.
- «Сини» (2024), режисер Ґустав Мьоллер. Трилер про тюремну офіцерку, яка зустрічає молодого чоловіка зі свого минулого.
- «Їппі більш немає!» (2023), режисерка Марґієн Роґаар. Історія про 16-річного хлопця, який готується до весілля сестри та вперше закохується.
- «Друга премія» (2024), режисер Ісакі Лакуеста. Музична драма про інді-гурт, який прагне змінити музичну сцену в Іспанії.
- «Мовчання Марії» (2024), режисер Давіс Сіманіс. Історія латвійської акторки, яка зіткнулась з жорстокістю НКВС у 1937 році.
- «Ув'язнена з Бордо» (2024), режисерка Патриція Мазуї. Дві жінки організовують своє життя навколо візитів до в'язниці, де перебувають їхні партнери, і несподівано стають подругами.
- «Прощення» (2024), режисер Ален Ґіроді. Історія чоловіка, який повертається до рідного міста на похорони колишнього начальника та стикається з низкою загадкових подій.
- «Дівчина зі спицею» (2024), режисер Маґнус фон Горн. Післявоєнна історія молодої фабричної робітниці, яка намагається вибратися зі злиднів та наймається на роботу до Даґмар – харизматичної жінки, яка керує кондитерською. Згодом між двома жінками виникає міцний зв'язок.

Спеціальна програма для дітей
До спеціальної програми для дітей увійшли:
- «Їппі більш немає!» (2023), режисерка Марґієн Роґаар.
- «Ерік Кам'яне Серце» (2022), режисер Ільмар Рааґ. Фільм розповість про фантастичну подорож двох дітей, які намагаються повернути зниклу матір і врятувати сім'ю.

Програма «10 років. Україна у вогні»
Ретроспектива, присвячена історичним подіям 10-річної війни в Україні: від Революції Гідності, воєнних дій на сході України до сучасної війни. Програма включає:
- «Кіборги» (2017), режисер Ахтем Сеітаблаєв. Історія захисників Донецького аеропорту.
- «Маріуполіс» (2016), режисер Мантас Кведаравічюс. Документальна стрічка про життя в Маріуполі під час бойових дій.
- «Ми були рекрутами» (2023), режисер Любомир Левицький. Фільм про бійців 3 ОШБр.
- «Міф» (2018), режисери Леонід Кантер і Іван Ясній. Історія оперного співака Василя Сліпака, який став добровольцем.
- «Наші котики» (2019), режисер Володимир Тихий. Комедійний фільм про пригоди бійців української армії на Сході України у 2014 році.
- «Сильніше ніж зброя» (2014), Українське кінооб'єднання «Вавилон'13». Документальна стрічка про події Революції Гідності та війни на сході України.

Програма Doc Kyiv Fest
Спеціальна програма щорічного міжнародного кінофестивалю глядацького документального кіно, започаткована ГО «Кінофест» за підтримки Одеського міжнародного кінофестивалю та Starlight Media. До програми увійшли:
- «Matrix: Generation» (2023), режисер Бенджамін Клавель. Документальна стрічка про вплив культового фільму «Матриця» на світову попкультуру.
- «Кипарис» (2024), режисер Микола Носок. 79-річний художник-самоук Валерій здійснює давню мрію і вирушає в свою першу подорож до Греції після підписання безвізового режиму з ЄС у 2017 році.
- «Крим. Остання цитадель» (2024), режисер Андрій Мозговий. Фільм про анексію Криму Росією, незламність українців і тральщик «Черкаси», який тривалий час чинив опір окупантам.
- «Ми, наші улюбленці та війна» (2024), режисер Антон Птушкін. Історії про зв'язок між людьми та тваринами під час великої війни в Україні, а також про тих, хто рятує тварин, ризикуючи власним життям.

Національна конкурсна програма
До національної конкурсної програми увійшли 10 повнометражних стрічок, які змагатимуться за звання «Найкращий український повнометражний ігровий фільм» та «Найкращий український повнометражний документальний фільм». Серед номінантів:
Ігрові фільми:
- «Божевільні», режисер Денис Тарасов. Фільм розкриває тему «каральної психіатрії» в СРСР, вперше порушену в художньому кіно, через пригоди молодого чоловіка, що протистоїть жорстокій системі.
- «Діло Безп'ятого», режисер Валерій Шалига. Розповідь про заможного селянина, який прагне купити землю, і його зухвале рішення відсилати фальшиві гроші.
- «Дім за склом», режисер Тарас Дронь. Стрічка розповідає про життя амбітної архітекторки Вікторії кардинально змінюється після того, як її донька зникає зі своїм хлопцем, якого звинувачують у торгівлі наркотиками. Вікторія починає розслідування і намагається довести невинуватість доньки.
- «Киснева станція», режисер Іван Тимченко. Фільм про Мустафу Джемілєва, який відбуває покарання у СРСР, та про трьох людей, які намагаються змінити його долю.
- «Сірі бджоли», режисер Дмитро Мойсеєв. Історія про двох пенсіонерів, що живуть у «сірій зоні» АТО. В кожного життя не склалось по-своєму, і обидва мають час його переосмислити.
- «Яса», режисер Сергій Маслобойщиков. Картина розповідає про матір, що шукає правду після загибелі сина на Майдані, і її шлях через політичні революції в Україні.

Документальні фільми:
- «Глядєлов», режисерка Ксенія Кравцова. Олександр Глядєлов – український майстер документальної чорно-білої фотографії. Стрічка запрошує у мандрівку разом з фотографом від Києва і Бучі до Харкова, Одеси та Іловайська, від 1990-х до 2022.
- «Кілометр», режисерка Ганна Тиха. Коли російські війська почали наступ на Київ, всі члени родини Любих, крім Романа, перебували у будинку в Ірпені. Не маючи змоги потрапити в будинок і побачитись з рідними, Роман близько місяця щодня працював на ірпінському напрямку аеророзвідником і нерідко пролітав над їхнім будинком.
- «Обережно! Життя триває», режисер Антон Штука. Історія художника, що малює мурали в зруйнованому місті Ізюм. Там він знайомиться з місцевими мешканцями, один з яких – Володимир, місцевий, що втратив половину родини під час обвалу будинку.
- «Сопілка Перуна», режисер Євген Мазуренко. Портрет військових, що ведуть службу біля фронту у розтягнутому просторі. «Сопілка» – це кодова назва пушки для радіопереговорів. Герої фільму – воїни-артилеристи. Різні люди у мирному житті, на війні вони знаходяться в одному обмеженому просторі та несуть службу, неначе древні жерці язичницького племені в сакральному місці. І їхній вівтар – це гармата.

Також на фестивалі відбудеться спецпоказ документального проєкту «Культура vs війна», який має на меті фіксувати та доносити правду про війну росії проти України крізь призму історій відомих митців.
Проєкт складається із семи документальних фільмів, виставки документальних військових фото та артбука. Режисером стрічок став Кадім Тарасов.