Близько 200 унікальних кіноплівок, створених за доби незалежності України, буде оцифровано впродовж кількох місяців роботи групи дослідників. Протягом кількох десятиліть цей кіноархів зберігався у неналежних умовах, що спричинило загрозу повного знищення цього унікального об’єкта культурної спадщини.
У 2021 році, за підтримки Українського культурного фонду, розпочалася каталогізація архіву. На сьогодні в ньому виявлено понад 11 тисяч одиниць кіноплівки, а каталог архіву доступний онлайн.
Оцифрування найцінніших плівок є критично важливим для збереження матеріалів та їх передачі наступним поколінням. «Національна кінематека України» є правонаступницею Київської кіностудії науково-популярних фільмів, де діяла відома «Київська школа наукового кіно». Серед її найяскравіших представників – Фелікс Соболєв, Альмар Серебренніков, Андрій Загданський, Роман Ширман, Юрій Зморович та інші. «Наша команда відбере кілька десятків найважливіших плівок, створених за часів незалежності України. Вони будуть оцифровані з 35-міліметрової плівки, після вони стануть доступними онлайн», – коментує керівниця проєкту, продюсерка Люба Кнорозок.
Команда сформувала довгостроковий план систематичної оцифровки найцінніших творів. Це не лише збереже спадщину, але й відкриє доступ до архіву для українських та світових кінематографістів. За останні роки українські фільми, створені з архівних матеріалів, були неодноразово представлені на міжнародних фестивалях та вигравали призи.
Проєкт втілюється колективом «Група Кінотрон» у співпраці з «Національною кінематекою України» за підтримки Українського культурного фонду. Серед робіт колективу – фільми «Нескінченність за Флоріаном», «Там, де закінчується Росія» (реж. Олексій Радинський), «Під знаком якоря» (реж. Тарас Співак).