Він триватиме з 29 серпня по 17 листопада 2024 року. Авторами ініціативи стали Центр сучасного мистецтва ЄрміловЦентр, Міжнародна коаліція працівників та працівниць культури у солідарності з Україною та Ambasada Kultury. Проєкт залучить понад 30 митців та мисткинь з більш ніж 10 країн світу. Всього ж буде задіяно понад 70 учасниць/ків з 13 країн. Проєкт складатиметься з однойменної виставки в ЄрміловЦентрі та серії міжінституційних заходів «Мости солідарності».
Головна виставка проєкту «Відчуття безпеки» розташується у підвальних приміщеннях Харківського національного університету імені Василя Каразіна, де і знаходиться ЄрміловЦентр. Символічно, що саме це місце, яке стало укриттям для митців під час обстрілів, тепер слугуватиме платформою для роздумів про амбівалентність поняття безпеки. Учасники виставки, серед яких Франсіс Аліс, Сергій Братков, Павло Маков, Борис Михайлов та багато інших, використовують різноманітні медіуми – від живопису до інсталяцій, щоб передати відчуття тривожності та невизначеності в умовах війни.
Кураторська команда, до якої входять Олександр Комаров, Марина Конєва, Тетяна Кочубінська, Антоніна Стебур та Максим Тимінько, розглядає проєкт як спосіб поєднання різних контекстів і досвідів, підкреслюючи глобальну важливість війни в Україні.
«Наша місія – пов'язувати різні контексти й досвіди, підкреслюючи, що війна в Україні – це не регіональна подія. Вона стосується кожного і кожної в глобальному масштабі, бо в сучасному світі все взаємопов'язане», – зазначають автори концепції проєкту з Міжнародної коаліції працівників та працівниць культури у солідарності з Україною.
Окрім виставки, проєкт передбачає серію супровідних подій у різних країнах. Кожна з 20 партнерських інституцій проведе живий або віртуальний захід, створюючи єдиний глобальний простір.
Першими подіями проєкту стануть воркшоп «ЕНЕРГІЯ = ТАК! ЯКІСТЬ = НІ!» та публічна лекція «Як можна поєднати аналоговий виставковий простір із цифровим світом?» від швейцарського митця Томаса Гіршгорна у ЄрміловЦентрі з 30 серпня по 01 вересня, а також маппінг, створений на основі малюнків харківської артстудії Aza Nizi Maza, на фасаді замку в Карлсруе (Німеччина) в межах програми Фестивалю світлових проєкцій на замку (Schlosslichtspiele).
Марина Конєва, одна з кураторів проєкту, розповідає, що ідея «Відчуття безпеки» виникла з її особистого досвіду. «Коли ти живеш у Харкові і розумієш, що за мить станеться вибух, то іноді робиш нелогічні вчинки: якось я по-дитячому накрилася ковдрою. Це не забезпечувало реального фізичного захисту, але, коли я згорнулася у позі ембріона в теплій затишній ковдрі, це допомогло мені знизити стрес, що в наших реаліях не менш важливо, ніж фізичний захист», – ділиться вона.
Важливою частиною проєкту стане онлайн-платформа, що дозволить відвідувачам з будь-якої точки світу досліджувати проєкт, дивитися відеотрансляції як із ЄрміловЦентру, так і з партнерських інституцій та брати участь в онлайн та офлайн майстер-класах, лекціях і дискусіях
Офіційне відкриття виставки в ЄрміловЦентрі відбудеться 29 серпня о 18:00. Вхід вільний.