Свобода ніколи не діставалася легко. Боротьба за право бути собою, висловлювати власні думки і творити вільне мистецтво неодноразово ставала причиною репресій. Тема радянських репресій та боротьби з тоталітарною системою залишається актуальною не лише для історичної пам'яті, але й для розуміння сучасних процесів та тенденцій.
Кіно завжди було потужним інструментом візуалізації внутрішніх конфліктів суспільства. Воно здатне перетворювати особисті трагедії на колективний досвід, пробуджуючи свідомість, і ставити під сумнів владу, яка намагається підкорити людську гідність. Yabl зібрав 5 українських фільмів про радянські репресії та боротьбу людини з системою.
Українська історична драма «БожеВільні» – це перший вітчизняний повнометражний фільм, який порушує проблему радянської каральної психіатрії. Події стрічки розгортаються у 1970-х роках, коли тоталітарний радянський режим застосовував психіатрію як інструмент репресій проти інакодумців.
У центрі сюжету молодий чоловік, який опинився в психіатричній лікарні через свою прихильність до забороненої в радянські часи західної рок-музики. Перебуваючи в установі, він стикається з важким вибором: співпрацювати з КДБ, щоб повернутися до нормального життя та родини, чи ризикнути і викрити правду про дисидентів, закатованих у психлікарнях.
Як зазначає режисер Денис Тарасов, картина «БожеВільні» – це історія нерівної боротьби однієї людини з потужною системою радянських репресій, де кожен крок супроводжується ризиком втратити не лише власне життя, а й безпеку близьких.
У стрічці особливу роль відіграє музика – саундтрек, створений композитором Хосейном Мірзаголі, відтворює дух 70-х років і відображає людське прагнення до свободи всупереч репресіям.
Фільм вийде в український прокат 31 жовтня 2024 року.
2. «Будинок «Слово». Нескінчений роман», режисер Тарас Томенко
Ще одним важливим фільмом є «Будинок «Слово». Нескінчений роман» Тараса Томенка. У 2017 році режисер вже зняв документальний фільм «Будинок «Слово»». Робота над ним надихнула на подальше дослідження епохи і зйомки повнометражного художнього фільму «Будинок «Слово». Нескінчений роман».
Стрічка розповідає про кращих українських митців 1920-х, які оселилися в Харкові в будинку, побудованому спеціально для них за наказом Сталіна. Але замість творчого розвитку та натхнення, він став місцем страху, репресій та знищення. Усі мешканці були змушені підкоритися тоталітарній системі або загинути.
Фільм висвітлює одну з найтрагічніших сторінок історії української культури – «розстріляне відродження», коли кращі представники української інтелігенції були знищені радянською владою.
Картина вийшла в український прокат 9 травня 2024 року.
Художня стрічка «Заборонений» розповідає про життя і смерть Василя Стуса, одного з найвідоміших українських поетів-дисидентів. Стус відкрито виступав проти радянської системи та був заарештований за свою активну правозахисну діяльність. Фільм охоплює останні роки життя поета, коли він перебував у засланні. Підтримуючи українську національну ідею, Стус продовжував боротьбу навіть у найважчих умовах.
Через візуалізацію особистої трагедії поета фільм передає біль цілої нації, яка бореться за своє право на існування. Важливим елементом є те, як мистецтво, що піддається цензурі, стає способом висловити непокору. За словами авторів фільму, це не біографічна і, тим паче, не документальна стрічка про життя Василя Стуса, а метафорична історія про боротьбу українського дисидента з радянською системою.
Фільм вийшов в український прокат 5 вересня 2019 року, до Дня пам'яті поета.
Український біографічний фільм «Параджанов» розповідає про складне життя видатного вірмено-українського режисера Сергія Параджанова. Його творчість, що не вписувалася в офіційні радянські канони, вступала у гострий конфлікт з радянською системою. За сміливі мистецькі експерименти і відкритий нонконформізм Параджанова переслідували, а його фільми забороняли.
У центрі сюжету – протистояння режисера і радянської системи. Він засуджений до ув'язнення за ексцентричність, але його любов до краси дозволяє витримати роки в'язниці, ізоляції та забуття. Водночас фільм розкриває глибокий внутрішній світ митця, його любов до свободи і мистецтва та вірність своєму унікальному стилю попри всі перешкоди.
В український прокат фільм вийшов 3 жовтня 2013 року.
Документальна трисерійна стрічка «Червоний ренесанс» занурює глядачів у трагічну історію українських митців, які стали жертвами радянської репресивної машини. Фільм розповідає про долі відомих представників українського «розстріляного відродження», таких як Миколи Хвильового, Леся Курбаса, Миколи Куліша, Олександра Довженка, Володимира Сосюри, Павла Тичини та інших, і демонструє, як радянська влада знищувала українську культурну еліту.
Трьома складовими фільмами є: «Пролог» (охоплює 1921-1925 роки), «Пастка» (1926-1929 роки), «Безодня» (1930-1934 роки). У стрічці використані унікальні хроніки та матеріали. Стилістика зйомок продовжує роботу «Дисиденти» тих же режисерів.
Фільм було вперше показано в 2004 році.
Матеріал підготувала Анастасія Щукіна