26 жовтня у Берліні відбудеться відкриття фотовиставки «Український цирк під час війни», що має на меті продемонструвати боротьбу українських циркових артистів за мистецтво попри воєнні реалії. Організатором виставки виступає команда CircusLife.
Виставка триватиме з 25 жовтня по 4 листопада в галереї Art Space in Exile (Hotel Continental). Урочисте відкриття відбудеться 26 жовтня о 17:00. Відвідувачі матимуть можливість поспілкуватися з організаторами, дізнатися історії створення фотографій та переглянути виступи українських артистів, які зараз живуть у Німеччині.
Експозиція міститиме світлини й особисті історії циркових митців, які продовжують працювати, навіть коли їхні рідні міста страждають від обстрілів. Проєкт прагне показати, як українські артисти дарують радість попри труднощі, зберігаючи дух, силу та культурну ідентичність країни.
Фотовиставка відбудеться за підтримки Міністерства культури та стратегічних комунікацій України та за участі партнерів: Національного цирку України, журналу «Circus Zeitung», арт-простору Art Space in Exile та об'єднання Circus Scenic.
Після Берліна проєкт планується продовжити в Європі, зокрема на молодіжному фестивалі у Вісбадені та Монте-Карло.
Розповідаємо про деякі з фотографій, що будуть представлені:
Анастасія Ільїна
Вперше на манеж Національного цирку України Анастасія Ільїна вийшла в жовтні 2022 року. Сьогодні артистка цирку, в минулому танцівниця та багаторазова чемпіонка світу з диско, в перший день війни Анастасія змушена була залишити Київ, який зазнав ракетних ударів.
Анастасія стала однією з мільйонів українців та українок, які мусили покинути власні домівки в пошуках безпечного місця в країні та закордоном. Згідно з даними ООН станом на кінець 2023 року, більше 6 мільйонів українців покинули територію України через війну.
Анастасія повернулася до Києва влітку 2022 року. Восени цього ж року талановиту артистку жанру каучук помітила та запросила до Національного цирку головна режисерка цирку Вероніка Гумарова.
«Жанр каучук вимагає від артиста бережного ставлення до своїх м’язів та суглобів та не терпить холоду. Працювати в цирку, коли температура в тренувальних приміщеннях інколи є меншою 10 градусів за Цельсієм – для артиста мого жанру це ризик. Але ми справилися. Грілки, термобілизна, гарячий чай. Це було нелегко, але ми ніколи не втрачали оптимізму».
Попри велику кількість пропозицій від закордонних агенцій, Анастасія лишається в Україні, адже вважає справою честі дарувати своє мистецтво українським дітям та дорослим, що лишаються в країні, де й досі триває війна.
Денис Кухлійов
17 вересня 2024 року відбулося відкриття 64-го сезону Національного цирку України. Денис разом із Оленою Долинською та Мирославом Литвинчуком презентували новий номер на атракціоні, який називається «Колесо мужності».
У світі цей атракціон також знають як «Колесо смерті», але артист воліє уникати цієї назви... Його рідний дім в місті Бахмут, як і студія «Галактика», де він в дитинстві навчався цирковому мистецтву, були повністю зруйновані.
Денис пишається тим, що йому та його команді вдалося освоїти новий атракціон лише за декілька місяців. Через відключення світла, які влітку часто тривали по 8-10 годин поспіль, артистам доводилося обмежувати час тренувань та підлаштовувати їх до графіку подачі світла.
Те, що вони справилися із завданням попри все, засвідчили бурхливі оплески глядачів, що відвідали прем'єру нового шоу «Сферикс». В планах Дениса після перемоги України – продемонструвати своє мистецтво на провідних манежах світу.
Ворожіння
На фото Анастасія Галушка під час перформансу «Ворожіння» вручає гарбуза Валерію Тимченку, який виконує роль шинкаря у виставі «Нове Різдво» Національного цирку України.
Вручення гарбуза в українській культурі – це давній символічний жест, що означає відмову дівчини від пропозиції руки та серця від небажаного залицяльника. Здавна українські жінки мали право сказати своє «ні».
Ця сцена в різдвяній виставі має особливий символізм. Вона метафорично підкреслює суб’єктність України, яка рішуче відкидає нав’язливі пропозиції агресивного сусіда з півночі.
Війна Росії проти України змусила український цирк шукати нові форми та сенси. Органічно, у своїх пошуках він звертається до етнічних мотивів, які зараз проявляються у театралізації вистав, використанні національного вбрання, етнічної та фолк-музики, а також у відновленні символів, що своїм корінням сягають часів Київської Русі.
Збереження та примноження циркової культури в Україні попри війну – таким сьогодні бачать своє завдання в Національному цирку України.
Анастасія Горбацевич
Анастасія Горбацевич – повітряна гімнастка із Запоріжжя, яка почала займатися гімнастикою у віці 3,5 років. У 4 роки вона встановила рекорд України як наймолодша гімнастка, що виконує вис на шиї.
Зараз Анастасії 7 років, і вона походить із циркової родини. Її бабуся, Олена Бабенко, є художнім керівником циркової студії «Едельвейс». Мама дівчинки, Вікторія Горбацевич, та тітка Світлана Непомняща також керують студією і тренують Анастасію.
Студія «Едельвейс» є однією з найсильніших циркових шкіл України завдяки традиціям і відданості своїй справі. Її вихованці успішно виступають на міжнародних конкурсах, навіть під час війни. Вони брали участь у таких шоу, як «Україна має талант», «Cesko Slovensko ma talent», «Lietuvos talentai», «IrTalants», та встановили сім національних і один світовий рекорд.
Попри близькість Запоріжжя до фронту (менше 100 кілометрів), Анастасія та її сім'я залишилися в місті від початку війни. Вже через місяць Анастасія та частина вихованців «Едельвейсу» повернулися до тренувань у власній залі та почали брати участь у благодійних концертах для дітей переселенців.
Мрія Анастасії – виступати на сцені «Cirque du Soleil», але найбільше вона хоче, щоб війна закінчилася і її дідусь повернувся додому з війська.
Віаам Хассан
Віаам Хассан – артист Національного цирку, якого неможливо сплутати ні з ким іншим. Його фірмова усмішка і шарм у поєднанні із жонглюванням полюбилися київському глядачеві.
Професійний жонглер, єгиптянин Віаам Хассан народився в родині циркових артистів. Батько Віаама очолював Національний цирк Єгипту. Проте, Віаам вирішив здобути вищу освіту за фахом артист цирку саме в Україні, в Київській академії естрадного та циркового мистецтв.
З початком війни артист покинув Україну, але в жовтні 2023 року повернувся, щоб працювати в цирку – спочатку в Кривому Розі, а потім в Києві. Батьки Віаама та рідні дуже переживали через його повернення до України, але артист прийняв тверде рішення не чекати завершення війни, а повернутися до країни, яку він вважає своєю другою батьківщиною.
Про свій досвід роботи в Національному цирку Україні під час війни Віаам говорить: «Коли я працюю тут, в мене виникають такі відчуття, яких не було в жодному іншому цирку, крім Національного цирку Єгипту. Я завжди прагну до більшого і розумію, що це дуже престижно працювати в Національному цирку. Я не можу виділити мінуси з мого досвіду роботи тут, поки що тільки плюси. Мені тут комфортно».
Віаам вірить в перемогу України, будує свою сім’ю в Києві та щасливий, що може дарувати своє мистецтво українському глядачеві саме зараз.
Фото надані пресслужбою CircusLife