На 19-й сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО, що відбулася 5 грудня в Парагваї, українське кобзарство було офіційно визнано нематеріальною культурною спадщиною людства. Номінація «Програма охорони кобзарсько-лірницької традиції» увійшла до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини.
За словами відомого кобзаря та народного артиста України Тараса Компаніченка, який представляв номінацію на сесії, це визнання стало тріумфом української культури та духу.
У 2022 році «Кобзарсько-лірницька традиція» була внесена до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України. У 2023 році за ініціативи низки організацій, зокрема Кобзарських цехів Києва, Харкова та Львова, Україна висунула традицію на міжнародне визнання. У процесі підготовки було проведено десятки заходів в Україні та за кордоном, спрямованих на популяризацію цього культурного явища.
Важливу роль у створенні номінації відіграли Благодійний фонд «МХП – Громаді», Асоціація «Дивись українське!» та ГО «Центр розвитку “Демократія через культуру”». У межах проєкту «Кобзарство. Епічна традиція» створено багатофункціональний портал «ДУМА», який містить записи кобзарських дум, освітні матеріали та фільми про сучасних носіїв традиції.
У процесі номінації організатори представили значну кількість досліджень, відеоматеріалів та інформаційних матеріалів, що демонструють роль кобзарів у формуванні української ідентичності та культурної спадщини. «Включення «програми з охорони кобзарсько-лірницької традиції» є знаковим. Адже ідея і підготовка номінації цілковито належить носіям-практикам. Міністерство культури та стратегічних комунікацій України підтримали цю ініціативу», – зазначив Микола Точицький, Міністр культури та стратегічних комунікацій України.
Олесь Санін, кінорежисер та лірник, наголосив, що це рішення ЮНЕСКО є важливим кроком для підкреслення самобутності української культури, яка «оспівує боротьбу за свободу та духовні цінності».