Допрем’єрний показ документального фільму, присвяченого 130-й річниці з дня народження українського кінорежисера Олександра Довженка, відбувся 16 грудня. Фільм досліджує складний життєвий і творчий шлях митця в умовах радянського тоталітарного режиму.
«Для нас було дуже важливо — зняти фільм про Олександра Довженка до його 130-ти річчя, як про людину, яка творила у складну епоху та йшла на компроміси. Прагнули показати, якими були стосунки Довженка з режимом. Вдячна творчій команді, яка так плідно працювала над фільмом. Сподіваюсь, це кіно знайде свого глядача не лише в Україні, а й за її межами», — зауважує продюсерка фільму Альона Голякова.
Кінострічка докладно висвітлює непростий шлях митця — від його перших спроб у кіно до створення культових картин, що стали символом українського поетичного кінематографа.
У стрічці досліджується, як Олександр Довженко балансував між своїми творчими прагненнями та політичними реаліями того часу.
«Історія Довженка дуже релевантна на сьогодні. Сьогодні є очевидний факт: будь-яка співпраця з москалями вилізла йому боком, тож нам не варто повторювати його досвід. Але чому так сталося? Бо вони намагалися виглядати проукраїнськими і паралельно шукали собі людей, готових співпрацювати з ними. Інакше б вони не могли б діяти, після жахливої військової агресії проти новоствореної на той момент УНР. Чому це актуально досі? Якщо якимсь дивом станеться так, що в нас у найближчих рік відбудуться вибори, то, вочевидь, у нас не буде людей, які підтримуватимуть проросійські поглядів. Проте важливо дуже уважно приглядатися до тих, хто буде балотуватися, адже ці люди можуть переслідувати абсолютно інші інтереси. Як показує життєвий шлях Довженка та абсолютної більшості української інтелігенції — це завжди має свої наслідки. Жити як раніше вже не можна», — зазначає режисер Ігор Іванько.
Чи вдалося йому зберегти свою мистецьку сутність в умовах тоталітарного режиму? Чи можливо поєднати мистецтво з пропагандою? Відповіді на ці запитання розкриваються через унікальні архівні матеріали, розмови з експертами його творчості та сучасні кінематографічні відтворення.
«Довженко з того покоління видатних митців, які були живі тому, що пристосувалися і пішли на компроміси. Фільм називається «Великий компроміс», але ціна цього компромісу — Україна. Не було би цих людей — не було б і України», — зауважує сценарист Сергій Тримбач.
Серед творчої команди, що працювала над фільмом: режисер Ігор Іванько; автори сценарію Сергій Тримбач, Ігор Іванько; оператори-постановники Ілля Єгоров, Ігор Іванько; режисер монтажу Ігор Косенко; звукорежисерка Карина Режевська; креативний продюсер Володимир Тихий; продюсери: Олександра Братищенко, Альона Голякова, Лук’ян Галкін.
Спікери фільму: Віталій Гордієнко, наратор фільму, ютуб-блогер, Володимир Вʼятрович, історик, громадський діяч, Юрій Шаповал, професор, доктор історичних наук, Сергій Тримбач, історик кіно, сценарист, Володимир Войтенко, кінознавець, головний редактор часопису «Кіноколо», Іван Козленко, дослідник кіно, Кшиштоф Зануссі, кінорежисер, Альона Пензій, кінознавиця, керівниця кіноархіву Довженко-Центру, Оксана Волошенюк, кінознавиця, голова Спілки кінокритиків України
«Щиро вдячна усій нашій команді, адже ми змогли реалізувати фільм і сподіваюсь, ви його оціните належним чином. Перед вами на сцені зараз наша команда. Хочу, аби ви запамʼятали цих людей. Нас залишилося дуже мало, хто ще здатен робити якісно свою роботу, адже дуже складно збирати знімальні майданчики зараз», — говорить продюсрека Олександра Братищенко.
Створила стрічку громадська організація «Творче об'єднання "Вавилон 13"» на замовлення Суспільного Мовлення.
Після показу фільму відбулася дискусія за участі креативного продюсера Володимира Тихого, сценаристів стрічки — кінознавця та історика кіно Сергія Тримбача, голови Спілки кінокритиків України Оксани Волошенюк, а також наратора фільму, ютуб-блогера Віталія Гордієнка.
Учасники обговорили значення стрічки у висвітленні постаті Довженка: від дослідження його творчого шляху до спроби пояснити мотиви його дій і знайти відповіді на найважливіші питання, що стоять навколо його постаті.
Авторка новини: Юлія Вишнякова