Вже незабаром українці відзначатимуть Різдво та Новий Рік. А отже саме час передивлятися атмосферне кіно про любов, сім'ю та дива. Yabl обрав найцікавіші стрічки, присвячені Різдву та Новому Року, – від класичних до нових фільмів.
«Щасливого різдва» (Last Christmas), Пол Фіг, 2019
Приблизно в 1999 році Кейт (Емілія Кларк) жила в Югославії й була хористкою, яка могла перетворити пісню Джорджа Майкла Heal the Pain на трансцендентний досвід. Десятиліттями пізніше вона – молода жінка, яка проводить час у лондонських пабах і примудряється відштовхувати навіть найвірніших друзів. Її батько колись був юристом, а тепер працює таксистом; похмура мати (співавторка сценарію Емма Томпсон) залякує всіх навколо; сестра-лесбійка перестала з нею спілкуватися. Час від часу Кейт проходить прослуховування на ролі у мюзиклах, таких як льодова версія «Крижаного серця», але, на жаль, вона не вміє кататися на ковзанах.
Без особливого ентузіазму Кейт працює у магазині різдвяних прикрас у Лондоні, де одного разу зустрічає хлопця на ім'я Том азійської зовнішності. Під його впливом вона починає змінюватися.
Стрічка (в оригіналі Last Christmas – як хіт гурту Wham!) багато в чому присвячена Джорджу Майклу, який пішов із життя 25 грудня 2016 року, та його пісням. Ви відчуєте ностальгічний біль, почувши знайомі мелодії. Крім того, у цій романтичній комедії є чимало вдалих (хоч і нетолерантних) жартів: про одностатеві шлюби, безхатьків, мігрантів і навіть Брекзит.
«Різдво кота Боба» (A Christmas Gift from Bob), Чарльз Мартін Сміт, 2020
Продовження фільму «Вуличний кіт на ім’я Боб» (2016). Колишній безхатько Джеймс живе з рудим котом Бобом у новій соціальній квартирі, заробляючи на життя продажем журналів і вуличними виступами. Але злий поліцейський хоче забрати Боба, виставивши Джеймса поганим господарем перед ветеринарним наглядом. Однак друзі Джеймса та прості перехожі допомагають йому пережити ці труднощі.
Іноді фільм нагадує ілюстрацію роботи соціальних служб Лондона, але загалом це дуже людяна й зворушлива історія. Стрічка знята за однойменним бестселером, написаним справжнім колишнім безхатьком, який виступав із рудим котом на вулицях Лондона. У фільмі знявся справжній кіт Боб. На жаль, він вже помер у віці 14 років (у титрах є присвята йому).
«Світле Різдво» (White Christmas), Майкл Кертіс, 1954
Напередодні Різдва, наприкінці 1944 року десь у європейській глибинці американські солдати святкують Святвечір. Всіх розважає співами Боб Воллес (Бінг Кросбі), який ще в цивільному житті був артистом. Йому допомагає рядовий Філ Девіс. На жаль, свято затьмарюється звісткою про те, що улюблений командир Том Уеверлі пішов у відставку.
Роки потому Боб і Філ стають відомими артистами, виступають на Бродвеї й навіть продюсують новачків. Філ мріє одружити Боба, який, на його думку, занадто багато працює. Випадково вони знайомляться зі співаючими сестрами Хейнс. Бобу подобається Бетті, а Філу – Джуді. Усі четверо опиняються у Вермонті, де зустрічають Тома Уеверлі, власника місцевого готелю. У готелі майже немає гостей, тож Боб і Філ вирішують допомогти командиру, водночас вирішуючи свої романтичні стосунки.
Фільм Майкла Кертіса став рекордсменом касових зборів серед американських стрічок 1954 року. Цікаво, що частково фінансування забезпечив сам Бінг Кросбі.
«Поганий Санта» (Bad Santa), Террі Цвігофф, 2003
Віллі (Біллі Боб Торнтон) – бабій та п’яниця, який на Новий рік переодягається в Санта-Клауса та влаштовується в торговельний центр розважати дітей. У нього є напарник – темношкірий карлик Маркус, який перевдягається в ельфа. Завдяки своїм невеликим габаритам Маркус напередодні Різдва ховається в затишному куточку молу, щоб уночі вимкнути сигналізацію. А далі досвідчений ведмежатник Віллі зламує сейф, і парочка забезпечена грошима до наступного Різдва. Проте Віллі витрачає все на алкоголь і жінок і, хоча постійно обіцяє зав’язати, через рік знову залишається без копійки.
Приїхавши в чергове місто, Віллі та Маркус беруться до справи. Однак у Віллі зав’язується дивна дружба з наївним товстуном-хлопчиком. Маркус вирішує позбутися Віллі, оскільки той останнім часом приносить надто багато проблем.
Фільм продюсували брати Коени, а спочатку головну роль мав зіграти Білл Мюррей, але він не зміг через зайнятість у зйомках «Труднощів перекладу». Також розглядалася кандидатура Джека Ніколсона. У підсумку Біллі Боб Торнтон у червоній шапці увійшов в історію як найгірший Санта.
«Запам’ятай ніч» (Remember the night), Мітчел Лейзен, 1940
Напередодні Різдва Лі Ліандер (Барбара Стенвік) краде браслет у ювелірному магазині. Її ловлять і відправляють на лаву підсудних. Справа потрапляє до прокурора Джона Сарджента. Він розуміє, що напередодні Різдва важко домогтися обвинувального вироку, тому переносить слухання на 6 січня. Однак Джон співчуває Лі, звільняє її під заставу та навіть вирушає з нею до її матері в рідне містечко (Джон і Лі народилися в одному штаті). Але мати Лі виявляється черствою старою, яка виганяє дочку з дому напередодні свята. Тоді Лі та Джон їдуть до його родини, де в атмосфері доброти та веселощів закохуються одне в одного. Фільм має несподівану кінцівку, далеку від справжнього хепі-енду, але трохи повчальності на Різдво не завадить.
Мітчел Лейзен, хоч і був непретензійним режисером, створив одну з найкращих картин із Барбарою Стенвік – цю мелодраму. У «Запам’ятай цю ніч» акторка зіграла чергову роль соціальної ізгої, невиправної магазинної крадійки, серце якої пом’якшується завдяки доброті.
«Ельф» (Elf), Джон Фавро, 2003
Малюк із сиротинця на ім’я Бадді заповз у мішок до Санти та опинився на Північному полюсі, серед ельфів і оленів. Він став прийомним сином одного з ельфів, але, на жаль для громади, виріс майже двометровим велетнем (Вілл Феррелл). Ельфи зізналися, що насправді він – людське дитя. Так Бадді вирушає до Нью-Йорка шукати свого справжнього батька Волтера (Джеймс Каан). Проблема в тому, що батько виявився неприємним цинічним видавцем із новою дружиною та сином-підлітком.
Вілл Феррелл у смішному зеленому кафтані та ковпаку вештається серед нью-йоркських покупців універмагу, куди його герой влаштувався працювати, бо його вигляд нагадував різдвяну форму працівників. Завдяки дитячій наївності та чудовому почуттю гумору Бадді полюблять і зведений брат, і мачуха, і продавчиня універмагу Джові (Зоуї Дешанель), і навіть рідний батько, який числився у списку Санти як «буркотун». Фільм Джона Фавро (у майбутньому – режисера серіалу «Мандалорець») часом ніяково дивитися через численні витівки Бадді, як-от поливання спагеті кленовим сиропом, але це справді добра новорічна комедія, яка розтопить навіть найсуворіше серце.
«Ручна поклажа» (Carry-On), Хауме Кольєт-Серра, 2024
Фільм привертає увагу своєю простою, але захопливою концепцією. Головний герой, співробітник TSA Ітан Копек (Терон Еджертон), на Різдво дізнається, що стане батьком. Його партнерка Нора (Софія Карсон) заохочує його відновити мрію про вступ до поліцейської академії. Однак у той же день він опиняється мішенню загадкового злочинця (Джейсон Бейтман), який змушує його провести через контроль небезпечний вантаж, погрожуючи життю Нори.
Історія побудована на напрузі й ризику, які загострюються з кожною хвилиною, тоді як головний герой намагається зберегти баланс між своїм моральним обов’язком і бажанням врятувати кохану. Режисер Хауме Кольєт-Серра створює атмосферу невпинного стресу, доповнену харизматичними образами антагоністів і гнітючою загрозою в замкненому просторі аеропорту.
Цей фільм – гарна заміна вже набридлому різдвяному «Міцному горішку». Персонаж Бейтмана – харизматичний, а акторська гра Еджертона додає історії певної емоційної глибини. Динамічні сцени, добре продумана операторська робота та зростаюча напруга роблять перегляд цікавим, навіть якщо сюжетна лінія іноді здається передбачуваною. Для шанувальників трилерів з гостросюжетними поворотами і нотками різдвяного настрою «Ручна поклажа» стане приємним доповненням до святкового кіноарсеналу.