Виставу «Комедія помилок» режисер Андрій Білоус створив спеціально для відкриття Verona Shakespeare Fringe Festival, що пройшов ще у серпні.
Джон Блондел, один із співзасновників Verona Shakespeare Fringe Festival, ще в листопаді 2023 року звернувся з пропозицією про постановку вистави спеціально для відкриття фестивалю. А вже в серпні 2024 українці представили виставу за В. Шекспіром. Наразі виставу можна побачити на сцені Молодого театру.
«Комедія помилок» – це одна з ранніх комедій Вільяма Шекспіра, написана близько 1594 року. Відомо, що це одна з найкоротших п'єс драматурга – вона складається з 1777 рядків. Однак вона надзвичайно насичена подіями, що включають помилки, непорозуміння та комічні ситуації.
Сюжет п'єси багато в чому базується на комедії «Менехми» давньоримського драматурга Плавта. Шекспір додав до історії ще одну пару близнюків, що ускладнило і розширило конфлікти.
Події п'єси розгортаються у місті Ефесі, який має міфічний, майже магічний характер. У шекспірівській інтерпретації це місце повне чаклунства, дивних випадків і ексцентричних персонажів. Сиракузький купець Егей розповідає свою сумну історію: багато років тому він разом із дружиною Емілією мав двох синів-близнюків і купив ще двох близнюків, щоб ті стали слугами його дітей. Під час подорожі родина потрапила в бурю, корабель розбився, і їх розділили: Егей із одним сином і слугою опинилися в одному місці, а Емілія з іншими – в іншому. Згодом один із братів, Антифол Сиракузький, вирушає на пошуки загубленого брата разом зі своїм слугою, Дроміо. Пошуки приводять їх до Ефесу, де живе другий брат, Антифол Ефеський, зі своїм слугою. Починається ланцюг кумедних непорозумінь: люди плутають братів і їхніх слуг, відбуваються дивні події — від боргових вимог до любовних сцен. Антифоли й Дроміо не розуміють, чому їх звинувачують або кличуть у несподівані місця. Зрештою, вся правда відкривається, і родина возз’єднується.
Вистава, яка за жанром визначена як «плутанина без антракту», дійсно виправдовує свою назву. Вона викликає у глядачів різнополярні емоції – від захоплення до повного несприйняття. Але точно не залишає байдужими.
На сцені майже немає декорацій – лише величезне простирадло з прорізами, яке трансформується у все, що потрібно: від моря до монастиря чи одягу. Чимось нагадує жіночу сукню-трансформер – який настрій, така сьогодні буде і сукня. Це не просто фон для дії, а інструмент вистави. Актори майстерно грають із цим полотном, створюючи з нього окремий мікросвіт для кожної сцени. Цей художній мінімалізм змушує глядача зосередитись на деталях гри й уяві, додаючи виставі особливої виразності.
Ролі двох близнюків виконують Дмитро Лях і Максим Козинний. Їхній драйв і динаміка задають виставі певний темп, мов хвилі на морі. Маргарита Гура в ролі Емілії додає гротескної експресії, а її персонаж водночас і комічний, і чуттєвий. Образ куртизанки у виконанні Вікторії Малоок із сучасним «тіктоківським вайбом» доповнює виставу іронією та невимушеністю, він робить цю класику ближчою до сучасної аудиторії. Вероніка Науменко і Софія Саніна гармонійно довершують ансамбль, вносячи яскраві штрихи до персонажів.
Пластика акторів – окрема складова вистави, через яку власне розкривається шекспірівський текст, подекуди з фарсом і потужним гумором.
Ця вистава – ідеальний вибір для тих, хто любить експерименти і легку іронію над класикою. Тут немає звичних пафосних інтерпретацій Шекспіра – це грайлива, інтелектуальна і сучасна постановка. Проте її мінімалістичність і деякі провокативні рішення можуть здатися викликом для шанувальників традиційного театру. Наприклад, еротичний контекст деяких сцен може когось роздратувати.
«Комедія помилок» у Молодому театрі – це вистава про динаміку, сучасний підхід до класики і гру з уявою глядача. Вона здатна здивувати, змусити сміятися й одночасно замислитись над тим, як легко переплутати серйозність із комічністю. Порція любові у виставі смакує по-різному, що залежить цілком від індивідуального сприйняття.
Наступний показ – 23 січня.
Фото: пресслужба Молодого театру