Координатор резиденції «Вибачте, номерів немає», художник Петро Ряска, в подкасті Hi it's me, Stein розповів про те, яких художників вони шукають, як подаватися і які можливості надає резиденція. Ділимось основними думками з розмови.
Що це за резиденція і як вона функціонує
«Вибачте, номерів немає» — це міжнародна резиденція, у якій художники можуть попрацювати вмистецькому й культурному середовищі Ужгорода і Закарпаття. Впродовж одного місяця резидент створює контекстуальний проєкт або виставку в місті чи регіоні, а також має можливість обрати між тим, що реалізувати: artist talk, лекцією або воркшопом.
Резиденція функціонує з 1 квітня 2016 року в готелі Інтурист-Закарпаття в Ужгороді. Щороку у резиденції беруть участь близько 10-12 учасників. Також із 2016 року вона отримала право рекомендувати художників на лонглист Pinchuk Art Prize.
Резиденція спонукає учасників до діалогу з місцем, культурною спадщиною регіону та його історією. Новим досвідом для митців може стати інтеграція у локальну мистецьку спільноту. Перебування на своєрідній периферії стимулює до пошуку нових форм.
Резиденцію було засновано як «рух знизу». У 2019 році резиденція набула статусу громадської організації.
Петро Ряска розповів, що з 2016 по 2022 рік вони орендували одну кімнату в готелі Інтурист за бартерною системою, передаючи один мистецький твірна місяць. До 2020 року їх підтримувала родина колекціонерів, яка надавала 3 тис. грн на місяць в обмін на ще один твір. Після повномасштабного вторгнення знадобився місяць, щоб вирішити, що робитии далі. Присутність багатьох художників із центральних і східних регіонів України та кризова вартість житла змусили організаторів діяти. Вони зробили ремонти та обладнали 7 кімнат: 4 для проживання та 3 для студій.
З весни 2022 року резиденція приймає учасників із регіонів, де ведуться бойові дії. Вони отримують матеріальну підтримку та створюють власні проєкти.
Важливі художні події в резиденції
За словами Ряски, двічі учасником резиденції був відомий український художник Олег Перковський, співзасновник «Відкритої групи». Останнього разу Перковський перебував у резиденції 9 місяців і створив проєкт «Малюй квіти води», у якому зобразив краєвиди з етикеток мінеральних вод Закарпаття. Проєкт натякає як на відносний спокій у регіоні, так і на знищення української природи російськими військами.
Петро розповів, що для позначення внутрішньої кризи Перковський використав фразу Павла Яродзького: «Якщо не знаєш, що робити, малюй квіти». Проєкт завершується порожнім полотном, оскільки художник призупинив роботу у липні, коли його мобілізували.
На що звертати увагу під час подання заявки
У заявках найбільше уваги звертають на портфоліо, наголосив Ряска. Важливо, щоб це були практикуючі художники. Більшість нинішніх учасників — із Києва, що організатори пов’язують із повномасштабним вторгненням. Резиденція прагне розширити географію учасників.
Важливо, що резиденція не надсилає негативних відповідей: або заявка схвалюється, або залишається на розгляді й може бути прийнята навіть через кілька років..
У нових заявках організатори просять рекомендації, біографію та CV. Опис проєкту не є обов’язковим, адже резиденція орієнтована на контекстуальний пошук.
Подальші плани резиденції
На наступні три роки основними напрямками роботи резиденції будуть матеріальна та нематеріальна культурна спадщина, інституційна критика та освітні програми.
Подкаст зроблений у співпраці з «What's next?». Проєкт What's next? досліджує різні формати резиденцій, а також локальної та міжнародної взаємодії. Реалізовується у партнерстві організацій з п’яти країн: Fundația Gabriela Tudor (Румунія), MitOst e.V.(Німеччина), Musiktheatertage Wien (Австрія), proto produkciia (Україна), Wrocławski Instytut Kultury (Польща) та zusa (Німеччина). За підтримки Європейського Союзу.За підтримки Європейського Союзу.
Ілюстрація: Михайло Мельниченко