Незалежний київський театр «Вільні» був створений у 2022 році, на початку повномасштабного вторгнення, режисеркою, акторкою, ведучою, хореографкою та фахівчинею з комунікацій Олександрою Кісілевською. Засновниця театру має освіту режисера та 20-річний практичний досвід, є авторкою психологічних тренінгів з акторської майстерності, спрямованих на подолання тілесних зажимів та розкриття особистості.
Спочатку колектив грав імпровізаційні вистави, а всі зібрані кошти передавав на потреби ЗСУ. З часом команда зросла: наразі у театрі працює понад 50 акторів із різних куточків України, а також 8 режисерів. За два з половиною роки команда створила понад 30 вистав і продовжує рухатися далі.
На базі театру також проводяться курси акторської майстерності для дітей від 5 років, підлітків та дорослих, а також організовуються дитячі акторські табори.
Театр активно займається волонтерською діяльністю: регулярно збирає кошти для військових, грає благодійні вистави для волонтерів та організовує інтенсиви з акторської майстерності для підлітків із вразливих категорій населення. Такі ініціативи вже реалізовувалися у співпраці з благодійною організацією «Благомай HUB», а в майбутньому театр планує великий благодійний проєкт для дружин та дівчат військових.
Актори часто виступають у лікарнях: зокрема, у дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит» були показані вистави «Фарбований Лис» та «Снігова королева». Театр продовжить ініціативу у лютому постановкою «Чарівник країни Оз». Загалом театр зіграв благодійні вистави для більш ніж 300 дітей.
Театр був створений без зовнішнього фінансування – його діяльність підтримується завдяки особистим коштам засновниці Олександри Кісілевської та донатам небайдужих людей. Колектив орендує безпечне підвальне приміщення неподалік станції метро «Олімпійська».
Вистави та сценографія створюються власними силами: актори та команда самостійно виготовляють декорації, а сценічні костюми шиє Олександра Кісілевська на власній машинці.
Спеціально для Yabl театр поділився ТОП-5 своїх вистав.
1. «Оркестр»
Вистава, з якої розпочався шлях театру «Вільні». Її першою представили на міжнародному театральному фестивалі.
Ця абсурдна трагікомедія – постановка з елементами танго. Вона розповідає про сім світів, наповнених різними переживаннями та емоціями особистого життя, побуту й соціальних реалій. Усі вони різні, але об'єднані великим музичним оркестром – єдиним безпечним і стабільним місцем. І, звісно, не обійшлося без кохання.
Події п'єси розгортаються у Франції, але мають багато спільного з реальністю сучасного глядача.
Режисерка: Олександра Кісілевська.
Ролі грають: Вікторія Кулага, Севіль Мехтєва, Аннет Сергутіна, Ольга Котик, Ганна Чучко, Катерина Скічко, Марія Давиденко, Сергій Чернієвський.
2. «1984»
Драматична антиутопія за мотивами культового роману Джорджа Орвелла розкриває світ, у якому кожен рух контролюється, кожен крок фіксується, а людина розглядається лише як інструмент для функціонування державної машини. Однак навіть у такій реальності залишається вибір: стати частиною системи чи зламати її. «Ми показуємо світ, який ніколи не має існувати», – коментує виставу режисерка Олександра Кісілевська.
Особливістю вистави стало унікальне сценографічне рішення. Перед камерною сценою розташована справжня сітка, що символічно відділяє глядачів від подій, водночас роблячи їх ніби випадковими свідками дійства. На сцені – величезна тривимірна ширма, що переносить у різні локації, та стіна з отворами, яка символізує так званий «телезахист», ефект постійного спостереження.
Режисерка: Олександра Кісілевська.
Ролі грають: Олександр Нестеренко, Ганна Приходько, Сергій Чернієвський, Влад Смолянюк, Тетяна Дзюбинська, Анна Глуховцова, Севіль Мехтієва, Марія Давиденко, Вікторія Кулага, Інна Полівода, Олексій Гроза, Анастасія Ніконова.
Увага: у виставі використано звукові ефекти вибухів та сцени насильства. Вікове обмеження – 18+.
3. «Імперія янголів»
Пластична драма за мотивами однойменної книги Бернара Вербера зосереджується на історії Мішеля, який після смерті стає ангелом-охоронцем для трох душ: француза Жака, американки Венери і українки Стеши. Кожна з цих душ стикається із особистими викликами. Чи зможуть вони зробити правильний вибір? І чи маємо ми силу змінювати свою долю? Ця вистава про те, як наші дії впливають на майбутне і яку роль відіграють янголи у нашому житті.
Режисерка: Олександра Кісілевська.
Ролі грають: Олександр Нестеренко, Сергій Чернієвський, Петро Ткаченко, Севіль Мехтієва, Ярослава Венцеславська, інна Полівода, Катерина Щербакова, Марія Давиденко, Анна Глуховцова, Наум Очкусь, Ганна Мирошниченко, Тетяна Дзюбинська, Анастасія Ніконова.
4. «Великий льох»
Вистава за мотивами однойменної поеми-містерії Тараса Шевченка. Це експериментальна артхаусна вистава з поєднанням етнічності та сучасного погляду на свободу українського народу. Три душі, яких не пускають до раю. Три ворона. Три лірники. У творі є містичні образи передчасно померлих людей. Метафору великого льоху шевченкознавці часто розуміють як нагадування про ув'язнену волю. Великий льох – це образ історичної пам'яті, національного болю та випробувань українського народу.
Режисерка Олександра Кісілевська зазначає, що команда хотіда створити щось етнічне, щось, що мало ставили та не вивчали у школі, і шукала відповідний матеріал. Згодом творці зупинились на «Великому льосі» Тараса Шевченка. «Ми дуже активно використовуємо пластичний театр, отже хотілось зробити класну хореографію, щоб жінки на сцені перевтілились пластично, хореографічно і внутрішньо, – додає режисерка. – Крім того хотілося, щоб був глибокий текст… який можна прочитати по-своєму. Так народилась ідея костюмів, образів з велетенськими косами, демонічних перевтілень, рішень деяких сцен».
З цією виставою театр брав участь у театральних фестивалях «Мельпомена Таврії» та «Франкофест», в останньому отримали 1-ше місце та приз за найкращий звуковий супровід. Виставу «Великий льох» «Вільні» зіграють 22-го лютого.
Режисерка: Олександра Кісілевська.
Ролі грають: Севіль Мехтієва, Тетяна Дзюбинська, Інна Полівода, Ганна Мирошниченко, Анна Глуховцова, Ярослава Венцеславська.
Хореографка: Севіль Мехтієва.
Звуковий супровід: Олексій Гроза.
Вікове обмеження – 18+.
5. «Фарбований лис»
Театр також має 6 дитячих вистав і запрошує глядачів познайомитися з виставою «Фарбований лис».
Історія розповідає про Лиса Микиту, який мешкав у лісі. Він був хвалькуватим, обманював інших звірів, не дотримувався своїх обіцянок і жив лише для власного задоволення. Звірі швидко перестали сприймати його серйозно, насміхаючись та зневажаючи. Одного дня сталося щось несподіване – Лис Микита так змінився, що жителі лісу вирішили коронувати його, і відтоді його життя вже ніколи не було таким, як раніше.
Режисери: Севіль Мехтієва, Олександр Нестеренко.
Ролі грають: Анна Глуховцова, Ярослава Венцеславська, Сергій Чернієвський, Анастасія Ніконова, Інна Полівода, Олександр Нестеренко, Тетяна Дзюбинська.
Завдяки ентузіазму та відданості мистецтву театр «Вільні» продовжує створювати нові вистави та втілювати благодійні ініціативи.
Для військових, ветеранів та волонтерів у театрі діє безкоштовний вхід на вистави.