Британський мінісеріал «Юнацтво», який вийшов 13 березня на Netflix, вже побив рекорд найпопулярнішого потокового телешоу на батьківщині та продовжує зацікавлювати аудиторію по всьому світу. Він розповідає про 13-річного хлопчика Джеймі, якого звинувачують у вбивстві однокласниці.
Високі рейтинги та визнання критиків зробили серіал найгучнішим проєктом серед випущених у 2025 році. Чому варто подивитись «Юнацтво»? Розбирався Yabl.
1. Напружений багатошаровий трилер
На створення серіалу творців надихнули новини про ножові поранення, нанесені юними хлопцями дівчатам. Режисер Філіп Барантіні та виконавець головної ролі Стівен Ґрем, які працювали разом над «Точкою кипіння» (2021), поставили собі запитання: «Чому діти так чинять одне з одним?». «Ми хотіли пролити світло на цю тему», – говорить Філіп для Big Issues. Це ж питання може виникнути й у глядачів під час перегляду «Юнацтва», де Джеймі, здається, веде непримітне життя звичайного хлопчика, а потім несподівано вбиває свою однокласницю Кеті кухонним ножем.
«Юнацтво» складається з чотирьох серій, в яких майстерно зберігається інтрига сюжету. У фіналі першої серії глядач бачить сцену вбивства дівчинки: інспектор Люк вмикає запис із камер спостереження під час допиту. Проте аудиторія все ще може сумніватися в правильності арешту хлопчика. Цьому можна завдячити самому Джеймі, який впевнено і наполегливо доводить усім, а найважливіше – власному батькові Едді, що не він скоїв злочин. Цей момент є одним з найсильніших в усьому серіалі. «Ми хотіли, щоб глядачі відчули ті ж почуття, які відчуває Едді, коли дивиться на нього і розуміє, що зробив Джеймі», – коментує Стівен Ґрем.
«Юнацтво» чіпляє завдяки гострим емоціям, що виникають під час перегляду, у поєднанні з розкриттям важливих суспільних проблем.
Серіал не лише про вбивство. Перша серія занурює глядачів у типову поліцейську дільницю з її допитами та практиками, де глядач, як інспектор, шукає мотив вбивства Джеймі. Однак далі глядач відкриватиме для себе школу з несправними дітьми, субкультуру «інцелів» та булінг підлітків в Інстаграмі. У фіналі стає зрозуміло, що серіал ідеально поєднує в собі як елементи детективного трилеру, так і психологічної драми.
2. Внутрішні переживання батька хлопчика
Серіал – історія не тільки про Джеймі, а й про його батька Едді. У центрі розповіді – розслідування вбивства хлопчика, проте не менш важливим є емоційний стан його батька та те, як він переживає арешт сина. Едді, за словами сина, «мужик», який не часто ходить до пабу та буває злим. Він є ординарним старомодним чоловіком, у житті якого раптово трапляється кошмар. Саме це прагнули передати й творці серіалу, коментуючи для Tudum: «Ми хотіли, щоб ви подивилися на цю сім'ю і подумали: «Боже мій. Це може статися з нами!».
Особливу увагу приділяють батькові в першому та останньому епізодах: сцена, де Едді переглядає запис злочину сина, шокує його не менше, ніж глядачів, адже він вірив, що його син не вбивав дівчинку. Плач Едді в кімнаті для допиту та крах віри до сина – відправна точка для чоловіка до нового життя. Однак кульмінація трапляється на його день народження – спогади про дитинство Джеймі, якими він ділиться з дружиною та емоційний зрив на ліжку сина наприкінці серіалу змінюють чоловіка на «до» та «після».
3. Операторська робота
Одна з особливостей «Юнацтва» – знімання кожного годинного епізоду одним безперервним дублем. Такий операторський прийом створює ефект присутності та підсилює напруженість, поступово розкриваючи подробиці історії Джеймі.
Оператор Метью Льюїс для Variety коментував, що команда проводила багато репетицій та планування. У першому епізоді, який включав маршрут від будинку сім’ї Міллерів до поліцейської дільниці, творці шукали студію поблизу заміських будинків і знайшли місцевість у Південному Кіркбі, Йоркшир. Метью з режисером шукали потрібні локації та прокладали маршрут, складаючи логічний «пазл».
Другий епізод, в якому були залучені усі діти зі школи, за словами оператора, був «справжнім кошмаром». Серія, яка робить акцент на пошуку інспектором мотиву Джеймі та демонструє школу з жорстокими учнями, містить сцену з використанням дрону. Фінал сцени повертає глядача до Едді на автостоянці.
Наступний епізод влучно використовує операторське рішення знімати серію без склеювань – розмова між Джеймі та судовою психологинею Брайоні у колонії для неповнолітніх. Ця серія просякнута тривогою і поступовим розкриттям характеру Джеймі та його ймовірним мотивом вбивства однокласниці. Агресивні відповіді та різка поведінка хлопчика, незворушність, а потім нервовий зрив психологині – усе це робить серію напруженою й атмосферною, значною мірою завдяки майстерній операторській роботі. На IMDB третій епізод оцінений найбільш високо.
4. Акторська гра
У серіалі можна побачити неперевершену акторську гру. Якщо глядачі можуть впізнати Стівена Ґрема за ролями у фільмах «Великий куш» та «Це Англія», то для Овена Купера, який перевтілився в Джеймі, «Юнацтво» стало дебютним проривом та початком перспективної кар'єри. Хлопчик майстерно втілив образ розумного школяра, якого «навчили» мовчати на запитання детектива, заганяючи того в глухий кут. Однак під час розмови з психологинею він уже сам стає тим, хто викликає в неї паніку і страх. Актора-початківця вже затверджено у фільмі Еміралд Фіннелл «Буремний перевал», де він зіграє молодого Гіткліфа.
Стівен Ґрем зіграв батька, для якого вбивство сина – особиста трагедія. Остання сцена в серіалі, в якій Едді вибачається перед Джеймі через його плюшевого ведмедика, – симбіоз болю, почуття провини і втрати. Акторська гра Стівена зможе зачепити навіть найбільш незворушного глядача.
Крім головних героїв, можна також виділити Ешлі Волтерса – інспектора Люка. Насамперед він – батько 15-річного хлопчика, який ходить до тієї ж школи, що й Джеймі. І тільки на другому плані він – детектив, який розслідує вбивство неповнолітнього. На тлі арешту Джеймі Люк також намагається налагодити взаємовідносини з сином Адамом, який допомагає татові інформацією про кібербулінг заарештованого.
5. Вплив на суспільство
«Юнацтво» голосно заявляє про маносферу та інцелів. Частина публіки, яка незнайома з цим, може більше дізнатись про токсичну маскулінність та її негативний вплив.
Уряд Великої Британії вже оновлює рекомендації щодо викладання тем про стосунки, секс та здоров’я у школах. За словами The Times, «навчання включатиме протидії мізогінії та зростаючій привабливості таких впливових осіб, як Ендрю Тейт». Популярність проєкту дійшла й до політиків: прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер висловив захоплення серіалом. «Ми дивилися його разом з нашими дітьми – моєму синові 16 років, дочці 14 – і, мушу визнати, мені було дуже важко», – сказав він BBC.
Матеріал підготувала Олександра Колосовська