8 квітня в кінотеатрі «Оскар» відбувся допрем’єрний показ «МУР. Ти [Романтика] в кіно» — першого в Україні оригінального історичного мюзиклу про письменників Розстріляного відродження, що поринає в атмосферу культурного піднесення та трагічного зламу минулих років.
Проєкт, який поєднує елементи театру, музики та кіномови, занурює глядача в атмосферу будинку «Слово» 1920–30-х років у Харкові. Через постать Павла Тичини стрічка проводить глядача лабіринтами трагічної історії, відчайдушної любові, творчості та внутрішніх компромісів, які доводилося приймати митцям у ті складні часи.
Формат постановки — унікальний для українського кінопростору: «МУР. Ти [Романтика] в кіно» — це зафільмована театральна вистава, знята у видовищному кінематографічному стилі спеціально для великих екранів. Мюзикл насичений поетичними та музичними сценами, які відкривають глядачеві емоційний і духовний світ героїв.
Автори проєкту наголошують: історія циклічна, і події сторічної давності моторошно римуються із сучасністю — війною, боротьбою за ідентичність, культурою як полем бою. Саме тому стрічка звучить особливо актуально.
«Лесь Курбас казав: «Створити те, чого немає в дійсності, кинути людям фантазію, ідеальне, неіснуюче, але прекрасне». Наше завдання — не в документуванні образів. Ні — адже для цього є багато фахівців, які пишуть освітні книжки, знімають документальні фільми, займаються збереженням нашої історії. Ми є певним містком: людина подивиться «Ти. Романтику», зацікавиться В. Сосюрою і піде купить книжку Р. Семківа, відвідає лекцію Є. Стасіневич. І от — місію виконано. Ми є першим кроком до знайомства з цими героями. Тому наші персонажі — яскраві, вони співають. Це не маскарад-шоу з класиками.
У кіно, до речі, у нас немає фрази «засновано на реальних подіях», адже це не так суттєво. Нам важливо, аби ви побачили В. Сосюру і закохалися в нього, щоб подумали: «Господи, який він цікавий!» — і пішли купити його збірки. Так само — з Л. Курбасом, М. Хвильовим і так далі.
Наша мета — зробити з діячів минулого рок-зірок. Американський астрофізик Ніл Деграсс Тайсон колись сказав: «Те суспільство буде успішним, де імена вчених та науковців для підлітків будуть на рівні з хіп-хоп-зірками». Подумайте, як було б круто, якби від Ньютона чи Ейнштейна так само фанатіли підлітки, як від Måneskin. Це було б дуже круте суспільство. Отже, до вчених ми ще поки не дійшли, але, думаю, частково українські митці 20–30-х уже стали рок-зірками», — зауважує засновник МУР Олександр Хоменко.
На допрем’єрному показі були присутні творча команда «МУР», актори, діячі, представники медіа та українські митці: Дмитро Сова, Євген Ламах, Юрій Дяк, Тетяна Власова, Тоня Ноябрьова, Денис Тарасов, Олексій Нагрудний, Дарʼя Легейда, Євген Янович, Ярослава Гресь, Марічка Падалко, Олена Огер, Дмитро Вівчарук, Олена Олар та інші.
Після перегляду фільму в залі панувала тиша — глядачі ще довго залишалися під враженням. Як зазначають перші відвідувачі, — це культурна подія, яка залишає слід у свідомості. Це — не просто мюзикл чи історичне висвітлення минулого, а мистецький маніфест, що говорить з нами голосами тих, кого намагалися змусити мовчати.
У всеукраїнський прокат кінострічка виходить 10 квітня, дистрибуторами стали Кіноманія та FILM.UA Дистрибуція. Виробником кіноверсії мюзиклу є FILM.UA Group.