Втратити зір, слух або будь-яку частину тіла для кожного — трагедія! Велику повагу викликають люди, які переживають нещастя й не дозволяють себе зламати. До того ж той, хто здатен усе стерпіти та піднятися на будь-який Олімп — отримує чималу винагороду. Про найвідоміших і не тільки музикантів з інвалідністю читайте в матеріалі Yabl.
Перший музикант з інвалідністю, якого пригадуєш одразу — Рей Чарльз (справжнє ім’я — Реймонд Чарльз Робінсон). Перед талантом виконавця схилялися Пол Маккартні, Елтон Джон, Стіві Вандер, Том Круз, Брюс Вілліс, Біллі Престон, Ван Моррісон, а Френк Сінатра назвав його «єдиним справжнім генієм у шоу-бізнесі». Він записав більше 70 студійних альбомів, 17 разів був нагороджений преміями «Греммі», потрапив у зали слави рок-н-ролу, джазу, кантрі та блюзу, а записи Чарльза були додані в Бібліотеку Конгресу США.
Більшість людей думає, що Рей народився сліпим, хоча насправді це не так. Він почав сліпнути в п’ять років через глаукому. Деякі біографи вважають, що це відбулося внаслідок стресу в дитинстві, коли молодший брат Джордж втонув у тазі. П’ятирічний хлопчик намагався врятувати братика, але той був заважким для нього, і Чарльз не зміг допомогти. Незважаючи не тільки на сліпоту, а й на смерть близької людини, виконавцю вдалося прославитися та підкорити мільйони сердець слухачів у всьому світі.
Одразу ж згадаємо ще одного музичного генія джазу, блюзу, соулу та попмузики з вадами зору — Стіві Вандера (справжнє ім’я — Стівленд Гардвей Джадкінс). Він мав величезний вплив на розвиток музики XX століття загалом, був одним із основоположників класичного соулу та ритм-енд-блюзу, а нині посідає друге місце серед музикантів естрадного напрямку за кількістю отриманих премій «Греммі» — 25 разів, зокрема, за життєві досягнення. Також Вандер — автор 30 альбомів, а його ім’я можна знайти в залах слави рок-н-ролу та композиторів.
Сліпота Стіві, як і в Рея Чарльза, була не від народження. Річ у тім, що майбутній співак з’явився на світ недоношеним. Судини очей ще не розвинулися правильно, це типове захворювання — ретинопатія. У його інкубатор подали велику дозу кисню, яка спричинила відшарування сітківки очей.
Ми писали про те, яким кепським характером прославився Бетховен. Більшість людей знає, що композитор був глухим, але чому він втратив слух і як це вплинуло на його життя широкому загалу майже невідомо.
Бетховен почав глухнути у 27 років. Хвороба розвивалася протягом двох десятиліть і повністю позбавила композитора слуху в 48 років. Новітні дослідження доводять, що причиною став висипний тиф — поширена тогочасна інфекція, яку часто переносять щури. Попри цю недугу, Людвіг продовжував писати музику, і свою Дев’яту симфонію створив уже будучи повністю глухим. За згадками очевидців, Бетховен мав повернутися до зали, щоб побачити аплодисменти, і від горя заплакав.
Збереглися й зошити класика, за допомогою яких той спілкувався з людьми. Іноді Бетховен міг говорити усно, а часом занотовував відповідь на поставлене письмове запитання. Хвороба не змогла зламати дух генія, і він ще вісім років створював свою музику для слухачів.
Жан-Батіст «Джанго» Рейнарт з дитинства обожнював грати на гітарі. Він народився в таборі французьких циган, і музика супроводжувала його всюди. Спочатку вчився грі на шестиструнному банджо, уже в 16 років почав заробляти, виступаючи на танцях; а в 17 узявся опановувати гітару. Невдовзі трапилася пожежа, під час якої Джанго пошкодив ліву руку й не міг більше рухати безіменним пальцем і мізинцем. Це змусило його повністю переробити техніку гри лівою рукою, адже задіяти можна було лише три пальці. Навіть із таким понівеченням Рейнарт не поступався у вправності та майстерності жодному гітаристу. Він популяризував стиль джазу «мануш» (фр. manouche — циган), а також надихав американських музикантів своїм виконанням. Подейкують, грав так, що це врятувало його від нацистського концтабору під час Другої світової війни. А в повоєнні роки музиканта запрошували виступати в США Дюк Еллінгтон та Діззі Гіллеспі.
Свого часу світ ледь не втратив легендарного гітариста рокгурту Black Sabbath Тоні Айоммі. У молодості він досконало грав на гітарі та сподівався зробити кар’єру рокмузиканта. Водночас працював зварювальником, і внаслідок нещасного випадку йому відтяло подушечки середнього та безіменного пальців на правій руці. Тоні був шульгою, і лікарі, побачивши травму, сказали йому поставити хрест на музиці. Хлопець впав у депресію та хотів піти з життя. Аж раптом йому до рук потрапила платівка Джанго Рейнарта. Дізнавшись про недугу цього видатного гітариста та здивувавшись його майстерності, Айоммі не здався, а придумав, як вийти з ситуації. Він послабив струни на гітарі та зробив спеціальні наперстки зі шкіряними вставками, щоб могти натискати струни. Урешті-решт це понівечення допомогло йому створити «темне» звучання гурту та зробило унікальним гітаристом.
Тихий та похмурий гітарист Mötley Crüe Мік Марс довгий час лишався загадковим персонажем у колективі. Проте за похмурістю й тишею приховувалася неабияка мужність. Річ у тім, що в 17 років йому поставили страшний діагноз: анкілозуючий спондилоартрит — хронічна запальна форма артриту, що переважно виникає в хребті й тазових кістках. З часом ця хвороба зменшує рухливість хребта, а також спричиняє нестерпний біль.
Попри такий діагноз, Мік успішно гастролював із Mötley Crüe до їхнього першого розпаду, а потім його стан погіршився. Марс перестав грати на гітарі, став залежним від знеболювальних препаратів, втратив можливість вільно рухатися та вів лежачий спосіб життя. 2004 року в такому стані його знайшов басист гурту Ніккі Сікс і вмовив на детоксикацію організму задля відродження Mötley Crüe. Музикант погодився, пережив операцію з заміни тазостегнового суглоба та гастролював із гуртом ще одинадцять років до завершення кар’єри.
У врівноваженому погляді лідера гурту Radiohead завжди вбачали депресію та біль. Насправді така особливість очей була в нього від народження. «Ледаче ліве око» Тома було паралізоване. У дитинстві він пережив п’ять операцій різного ступеня успішності. Хлопчик залишався напівсліпим і, за рекомендаціями лікарів, повинен був носити пов’язку на здорове око.
Пізніше медицина з’ясувала, що такий спосіб лікування марний, зате «піратська пов’язка» була прекрасним приводом для глузувань. Особливо зважаючи на постійні переїзди сім’ї Тома. А нове місце проживання — це ще одна порція образливих жартів.
Надалі тему «ледачого ока» активно смакувала преса, наполегливо намагаючись пов’язати образ Тома з піснею «Creep». Так за колективом закріпився статус «гурту однієї пісні», і Radiohead вирішили надовго вилучити її з живих виступів.
А втім, Том Йорк зміг дістати собі звання не тільки екстравагантного артиста, а й культового. І «очний дефект» йому пасує.
Легендарний фронтмен гурту KISS Пол Стенлі на сцені завжди в центрі уваги. Неймовірне шоу, костюм та грим зробили його рокіконою для багатьох поколінь музикантів. Монстри року грали дуже гучні концерти в 1970-х, від яких могли розірватися барабанні перетинки.
І Стенлі міг би щиро поспівчувати, адже народився з серйозними вадами слуху. У нього була вроджена деформація хряща зовнішнього вуха, мікротія ІІІ ступеня: рудиментарне зовнішнє вухо, відсутність зовнішнього слухового проходу та барабанної перетинки. Тобто в дитинстві Пол був практично глухим на праве вухо, до того ж замість нормального вуха у нього стирчало щось незрозуміле. Ставши дорослим, музикант виправив обидві проблеми. Йому імплантували слуховий апарат і зробили операцію: хірургу довелося видалити хрящ із грудної клітки Стенлі та зробити з нього штучне вухо, яке потім було трансплантоване на потрібне місце.
Біллі Джо Шейвер — знаний американський кантрімузикант. Він написав велику кількість пісень для себе та ще багатьох кантрівиконавців, як-от Вейлон Дженнінгс, Віллі Нельсон та навіть Елвіс Преслі.
1962 року, одружившись, Біллі був змушений годувати родину та влаштувався на лісопилку. Одного разу, коли він працював, рука застрягла в конвеєрі, і пилка відрізала йому два пальці — середній та вказівний. Шейвер чув, нібито десь у Японії практикували пришивання пальців. Він схопив відрізані кінцівки й поїхав до найближчого шпиталю. Попросив у лікаря пришити йому пальці, бо так роблять у Японії. На що той заявив: «Тоді Біллі має летіти до Японії, бо у Штатах ніхто нічого не пришиває». Медсестра пожаліла його та винесла пальці в банці з формальдегідом.
Після одужання каліцтво Шейвера не завадило йому заново навчитися грати на гітарі та зробити кар’єру в музиці.
Один із наймолодших барабанщиків світу, адже свою кар’єру в гурті Def Leppard він почав у 15 років. У 16 вже грав на фестивалях світового рівня й покинув школу заради кар’єри. Йому пророкували великий успіх, але 31 грудня 1984 року музична кар’єра Ріка Аллена могла завершитися назавжди. Він потрапив в аварію, внаслідок якої втратив ліву руку по плече. Її намагалися пришити, проте до рани потрапила інфекція, і кінцівку довелося ампутувати.
Здавалося, що за ударну установку хлопець не сяде більше ніколи в житті. Але він не здався! Допомогла в цьому підтримка колективу. Учасники гурту призупинили запис альбому на період реабілітації музиканта, а також спільно з ним змайстрували гібридну установку. І вже за два роки, після тренувань, Рік Аллен залишився штатним барабанщиком Def Leppard і продовжив грати з ними концерти. Він успішно гастролює й до сьогодні.
Якщо в тебе є сили боротися з хворобою — ти маєш шанс стати переможцем у житті. Тож не завжди треба опускати руки, навіть коли одну ти втратив — можливо для того, щоб отримати крила!