Коли у світі триває пандемія, сфера культури тримається, як може, а слово локдаун стало ледь не найвживанішим у мережі, театрали не здаються! Вони оголосили своє «Відродження», у межах якого 22 європейських театри (серед них є 2 українських — Молодий театр та Центр Сучасного Мистецтва «ДАХ») покажуть себе у віртуальному просторі після року ізоляції.
Yabl поговорив з українськими учасниками проєкту —режисером Владом Троїцьким та куратором Андрієм Палатним, а також ініціаторами проєкту, представниками Європейської Театральної Конвенції— Хайді Вайлі, Барбарою Ґесслер та Сержем Ранґоні, і сьогодні розповідає, що з цього вийшло.
2020 та 2021 роки стали дуже непростими для театру. З одного боку — карантинні обмеження й пусті зали, з іншого — відсутність хоч мінімальної підтримки від держави. Після першого локдауну вже було зрозуміло — в «підвішеному» стані творча сфера надовго. Тоді з’явилися перші трансляції вистав, зустрічі з акторами опісля та будь-які види комунікації, які могли нагадати глядачеві, що театр ще живий.
Спочатку перехід в онлайн був трохи кострубатим і невпевненим. Та чим далі — тим краще. В Україні створювали й продовжують створювати нові цікаві проєкти: re-post оперу «LE» про Лесю Українку та PhD-оперу “Про що мовчить Заратустра” від Влада Троїцького та NOVA OPERA, археологічну оперу CHORNOBYLDORF з Юрієм Іздриком, спектаклі з інтеграцією 3D-технологій «Театру 360 градусів», цифрові дегустації від GF_LSD та британсько-українські онлайн-резиденції “TAKING THE STAGE 2.0” тощо.
Театр нарешті почав відроджуватися.
«Відродження» — це 18 країн, 22 театри, 22 відео, а також 250 артистів, які взяли в них участь.
Над проєктом працювали члени мережі Європейської театральної конвенції (далі — ЄТК). Спираючись на філософію, фантазію та досвід існування театру під час пандемії, разом вони створили серію короткометражних фільмів. Їх можна безкоштовно переглянути онлайн з 9 травня по 4 червня.
Як період в історії людства Відродження стало таким собі вибухом творчості після «темного» Середньовіччя. Це був час кардинальних змін, потрясінь, жорстких розривів із суспільними засадами. «Відродження» у 2021 році — це відновлення театру у віртуальному просторі після майже двох років пандемії. Всі учасники проєкту представляють нові формати, створюють сценарії для цифрової сцени й таким чином продовжують розвивати цифрову драматургію.
У межах «Відродження» центр сучасного мистецтва «ДАХ» презентує свою відеороботу сьогодні, 19 травня.
Ролик зняли одним дублем на кілька камер. Це справжня футуристична відповідь Ренесансу, яка поєднує в собі авторські тексти та сонет літературного класика Шекспіра. А оригінальний музичний супровід відомого на весь світ етнохаос-гурту DakhaBrakha символізує естетику полотна, як ткацтва «полотна життя».
«Ренесанс — це відродження, коли ви усвідомлюєте своє коріння і починаєте рухатися вгору — до прояву життя, до світла. Це роздуми про життя і смерть. Про те, хто ви в цьому світі, навіщо ви тут. І про формування мрії.
У Ренесансі з’являється мрія, існує поява радості життя, почуття людської гідності, багатогранність, передчуття, мрії про нове життя, яке може бути утопією?
Це алюзія на класичну цивілізацію, можливо, зруйновану, забуту. Існує естетика полотна як ткацтва — ткати ”полотно життя”. Сучасний світ перебуває в безладі. В культурі існує ідеологічний і естетичний розрив між поколіннями. Тож, як віднайти спільну “мову зустрічі”?».
«Проєкт “Відродження” — це про об'єднання та спільне зусилля, про формування єдиного культурного поля та підтримку його, і цей шлях веде нас до того, що театри відкривають себе по новому як місця, де живуть сенси.
ЦСМ Дах є частиною великої театральної родини - ЄТК і одразу долучився до маніфесту з новою роботою з однойменною назвою. Відео створено Гогольфест_Лабораторією з пошуку цифрових рішень, що є нашою відповіддю на карантин і логічним продовженням створення нових образів та форматів у цифровій площині, формуванням нового театрального цифрового “алфавіту”.
Також плануємо представити проєкт офлайн у форматі цифрової інсталяції під час фестивалю StartupGogolFest, що проходитиме з 28 по 30 травня 2021 у Маріуполі, який є Великою культурною столицею в Україні цього року».
«Питання про те, як пандемія змінює театр, — це те питання, яке ми ставимо з самого початку локдауну. Ми знаємо про вплив одного року закриття для театрів, який був катастрофічним: згідно з дослідженням, обіг сценічного мистецтва впав на 90% у 2020 році.
Враховуючи це, а також неможливість втілення будь-яких міжнародних проєктів, “Відродження” — це спосіб підтримати міжнародну співпрацю для наших театрів-членів мережі ЄТК.
Також нас надихнув трансформаційний вплив історичного періоду Відродження. Виходячи з пандемії, ми хочемо зрозуміти, що може додати, так звана, естетика Zoom до звичних вражень від відвідування театру? Що ми можемо зробити в цьому десятилітті, щоб залучити нову аудиторію і змінити наше колективне уявлення про суспільство? З усіх цих причин ми вважаємо, що зараз настав ідеальний час для тестування нових форм створення театру у віртуальному просторі».
«Для театрів Європи вкрай важливо мати змогу найближчим часом знову відкрити свої двері, відновити співпрацю поза межами власних кордонів та взаємодіяти зі своїми глядачами на місцевому та міжнародному рівнях. Проєкт “Відродження” — це сигнал в цьому плані для театрів Європи. Він дає надію на подолання пандемії та розширення діяльності на цифровий сцені, щоб театр міг залишатися тим, чим він був останні 2000 років: авангардною формою мистецтва, що об'єднує людей і втілює в життя передові ідеї».
«Це чудова і дивовижна демонстрація художньої різноманітності провідних театрів Європи. Разом вони створили сильний образ того, що відродження може означати для театру, коли ми дивимось на це за межами пандемії.
Разом із вакцинами, що поширюються Європою, ми досягли моменту, коли можна почати думати про майбутнє театру і безпечне відновлення роботи нашої спільноти. Ми раді разом відправитися в цю подорож епохи Відродження».
Проєкт «Відродження» передує тижню нової європейської драми — програмі мистецьких заходів з 7 по 13 червня, яку також організовує Європейська театральна конвенція. Програма заходів міститиме в собі фестиваль Young Europe festival, To:gather, шоу-кейс, Zoom-читання, а також Міжнародну театральну конференцію.
Час відроджуватись! Долучайтеся
Матеріал створено у партнерстві з центром сучасного мистецтва «ДАХ» та ГОГОЛЬFEST. Більше про проєкт та режисерів, що беруть у ньому участь, можна дізнатися за посиланням.
#ETCRenaissance #EuropeanTheatre #DigitalTheatre #GF_LSD
Незабаром знайомство з інноваційною виставою ALONE [цифрова одіссея] у нових матеріалах Yabl!